Παγκράτι-Ολυμπιακός Β΄ 88-77: Δεν μπόρεσε την ανατροπή!

Ο Ολυμπιακός Β΄ ηττήθηκε εκτός έδρας από το Παγκράτι με 88-77, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Α2.

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Α2 για φέτος γνώρισε ο Ολυμπιακός Β΄ από το Παγκράτι εκτός έδρας με 88-77!

Για την αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού ξεχώρισαν οι Νικολαΐδης με 22 πόντους και Μελισσαράτος με 17, ενώ για το Παγκράτι ο Γκαβασιάδης είχε 22 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Δημήτρη Τσαλδάρη, παρά το δυναμικό ξεκίνημα στο 1ο δεκάλεπτο με 20-30, δεν είχαν ανάλογη συνέχεια με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν στο σκορ και στο τέλος της 3ης περιόδου να προηγούνται με 65-58. Ο Ολυμπιακός στο 4ο δεκάλεπτο πλησίασε στο καλάθι (74-72) αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή χάνοντας με 88-77.

Το Παγκράτι, που πήρε έτσι την άτυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό στο Κύπελλο Ελλάδας από την αναπτυξιακή ομάδα των «ερυθρόλευκων», πήγε στο 4-1 στη βαθμολογία και οι Πειραιώτες στο 3-1 καθώς έχουν παιχνίδι λιγότερο.

Τα δεκάλεπτα: 20-30, 39-44, 65-58, 88-77.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Μίχαλος, Κουφόπουλος 10 (3/13 σουτ), Ονάσογλου 12 (2), Ματαλιωτάκης 6 (1), Ξύδης 11 (5/6 βολές, 3/7 σουτ), Καραμαλέγκος 11 (2), Πεφάνης 3 (1), Δόξας 13 (6/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντιαλό, Γκαβασιάδης 22 (2/3 βολές, 7/14 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), Ρετσίνας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β' (Τσαλδάρης): Κουρτίδης 2, Μωραΐτης 3 (1), Νικολαΐδης 22 (4/5 βολές, 6/14 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κολοβέρος 10 (5/7 δίποντα), Καμπούρης, Τσόχλας 10 (2), Σκουλίδας 11 (2), Κάδρας, Χρηστίδης 2, Τσάμης, Μελισσαράτος 17 (5/6 βολές, 6/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο)