Ιωνικός-Περιστέρι 75-80: Έκανε τα εύκολα… δύσκολα (Highlights)

Το Περιστέρι κέρδισε με 80-75 τον Ιωνικό για την 2η αγωνιστική της Basket League. Το έκανε ντέρμπι στο τέλος αν και είχε προηγηθεί με 14 πόντους.

Το 2/2 στην Basket League έκανε το Περιστέρι που επικράτησε του Ιωνικού με 80-75 στο «Σοφία Μπεφόν» για τη δεύτερη αγωνιστική μέρα της Basket League, τη στιγμή που οι Νικαιώτες, πάλεψαν, επέστρεψαν από το-14 και έφεραν το ματς στα ίσα, αλλά δεν αποσόβησαν την 2η ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Γκρέι με 18 πόντους, ο ΜακΚλίν με 15 και ο Τζόουνς με 11. Μεγάλη εμφάνιση από τον Τολιόπουλο με 20 πόντους, ακολούθησε ο Σμιθ με 17, ενώ κομβικοί ήταν οι Χουγκάζ (9) και Ζέιτσοφ (9).

Το Περιστέρι, προερχόμενο και από το «διπλό» στο Βίλνιους επί της Ρίτας για το BCL, μπήκε καλύτερα στο «Σοφία Μπεφόν» και με τους Βασιλόπουλο-Τζόουνς προηγήθηκε με 14-19 στο 1ο δεκάλεπτο. Οι Περιστεριώτες είχαν βρει ρυθμό και στην 2η περίοδο έφτασαν στο +11 (14-25), αλλά με ένα 8-0 σερί οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 22-25. Ο Αθηναίου «τράβηξε» την επίθεση του Περιστερίου όμως, πέτυχε ακόμα και τρίποντο φάουλ για να αυξήσει τη διαφορά και πάλι και να κλείσει το πρώτο 20άλεπτο με 28-40. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά το προβάδισμα στο 3ο δεκάλεπτο, με τους Πέτεγουεϊ και ΜακΚλίν (35-49), αλλά ο Ιωνικός έσφιξε την άμυνά του και με τους Τολιόπουλο-Σμιθ ροκάνισε τη διαφορά για να μειώσει στο 30΄σε 48-53 με επιμέρους 20-13.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Στέργιο Κουφό να αποβάλλεται με δύο τεχνικές ποινές, αλλά η ομάδα του ο Ιωνικός, με τρίποντα των Χουγκάζ, Ζέισλοφ και Τολιόπουλου «απαντούσαν» σε όλες τις ενέργειες των Γκρέι και ΜακΛίν (63-66 και 66-70), ωστόσο ύστερα από λάθη των Νικαιωτών και πόντους στον αιφνιδιασμό και τον Τζόουνς στη ρακέτα, το Περιστέρι αποσπάστηκε με 66-74, ο Ιωνικός πάλεψε με τον Σμιθ (71-75), αλλά το Περιστέρι έβαζε τις βολές και είχε «σύμμαχο» τον χρόνο.

Τα Δεκάλεπτα: 14-19, 28-40, 48-53, 75-80.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κουφός): Σμιθ 17 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πρίτζετ 2, Φιτζπάτρικ 7 (3/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 20 (8/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χουγκάζ 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ζέισλοφ 9 (3/5 τρίποντα), Πετρόπουλος, Βλάχος, Χόλογουελ 11 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πέτεγουεϊ 8 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 6, Τζόουνς 11 (4/5 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκρέι 18 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Σκορδίλης, Μαυροκεφαλίδης 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Αθηναίου 8 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καράμπελας, ΜακΛίν 15 (3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ)