Ηρακλής-ΠΑΟΚ 75-57: Ντέρμπι ήταν μόνο στα χαρτιά

Ο Ηρακλής ήταν κυρίαρχος στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και επικράτησε του ΠΑΟΚ με 75-57, για την πρώτη αγωνιστική της Basket League

Ο Ηρακλής ήταν κυρίαρχος απέναντι στον συμπολίτη ΠΑΟΚ, που έδειξε καλό πρόσωπο μόνο στο 2ο δεκάλεπτο. Ο «Γηραιός» ήταν επιβλητικός και επικράτησε με 75-57 για την 1η αγωνιστική της Basket League.

Καββαδάς, Μουρ και Σαγκς ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Ζιάγκου έχοντας 13 πόντους έκαστος, ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Λαβ είχε 16 πόντους.

Ο «Γηραιός» πάντως ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς, ο ΠΑΟΚ είχε χάσει κάθε έλεγχο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 16-5 και 25-9 στη λήξη του 1ου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 2ο δεκάλεπτο με 30-11 αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ηρακλής έγινε πιο ανυπόμονος και ο ΠΑΟΚ έσφιξε την άμυνά του. μέσω αυτής κατάφερε σταδιακά να ροκανίζει τη διαφορά και με ένα επιμέρους 12-23 να μειώσει στη λήξη του πρώτου μέρους, μόλις στους 5 πόντους, για το 37-32.

Το συγκρότημα του Βαγγέλη Ζιάγκου, επανήλθε σε γνώριμους ρυθμούς στο 3ο δεκάλεπτο, βρήκε ξανά ρυθμό στην επίθεση και «κτύπησε» με τους ψηλούς και ιδιαίτερα τον Καββαδά, για να ανεβάσει ξανά τη διαφορά στους 10 (49-39), ενώ ο Σαγκς με σουτ έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με 56-40 (22-8 επιμέρους).

Ο Ηρακλής δεν κατέβασε στροφές στο 4ο δεκάλεπτο, έφτασε τη διαφορά στους 20 πόντους (68-48) και παρά τις σπασμωδικές αντιδράσεις του ΠΑΟΚ να μειώσει το σκορ, δεν κατάφερε να την ρίξει σε αξιοπρεπή επίπεδα.

Τα Δεκάλεπτα: 25-9, 37-32, 59-40, 75-57.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας, Καββαδάς 13 (5/9 δίποντα, 3/5 βολές, 14 ριμπάουντ), Μπόουλιν 8 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Μουρ 13 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάνλαν 5 (1/8 σουτ), Τσίλντρες 6 (2), Σαγκς 13 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φίλιος, Βεργίνης 9 (2), Ντάνιελ 2 (5 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 8 (2), Λαβ 16 (2/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Κακλαμανάκης 2, Παπαντωνίου 8 (0/4 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 κλεψίματα), Τέρνερ 7, Χέρντον 2, Γκρίφιν 4, Τσαλμπούρης 5 (1), Καμπερίδης, Μήτρου Λονγκ 5 (1).