Φιλική νίκη της ΑΕΚ με 92-70 επί του Κολοσσού Ρ.

ΑΕΚ και Κολοσσός Ρ. έδωσαν φιλικό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ το μεσημέρι με τους «κιτρινόμαυρους» να επικρατούν με 92-70 παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 92-70 του Κολοσσού Ρόδου σε φιλικό παιχνίδι που έδωσαν οι δύο ομάδες στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έδειξε πολύ σοβαρό πρόσωπο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και κατάφερε να φτάσει σε άνετη επικράτηση κόντρα στους Ροδίτες, σε ένα παιχνίδι στο οποίο είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά.

Οι «θαλασσί» δεν ήταν καλοί στο α’ ημίχρονο και είχαν τεράστια αμυντικά προβλήματα απέναντι πάντως σ’ έναν πιο καλό και ποιοτικό αντίπαλο.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη δέχθηκε 32 πόντους στο α’ δεκάλεπτο (32-15) και έμεινε από την αρχή πίσω στο σκορ. Μάλιστα το ημίχρονο έληξε με το ευρύ 57-30 και την ΑΕΚ να είναι κυρίαρχη στο παρκέ.

Για τους Ροδίτες τα πράγματα βελτιώθηκαν αισθητά στο β’ ημίχρονο, ξεκινώντας από την άμυνα. Ο Κολοσσός δέχθηκε 35 πόντους στο β’ ημίχρονο (57 στο α’), με τη διαφορά να μένει ουσιαστικά στα ίδια επίπεδα.

Μετά το 72-37 (24'), ο Κολοσσός ανέβασε στροφές και μάζεψε τη διαφορά της φιλικής ήττας στην Αθήνα. Αυτό ήταν και το τελευταίο φιλικό τεστ, πριν από το παιχνίδι της πρεμιέρας στο Περιστέρι. Με την «Ένωση» δεν έπαιξαν οι Λάνγκφορντ και Μαυροειδής.
Τα δεκάλεπτα: 32-15, 57-30, 80-50, 92-70.

Οι πόντοι της ΑΕΚ: Μωραϊτης 3 (1), Ζήσης 7, Ρογκαβόπουλος 7 (1), Γκίκας 6 (2), Χρυσικόπουλος 19 (5), Κατσίβελης 4, Μορέιρα 11, Ματσιούλις 15 (2), Γιάνκοβιτς 6 (1), Γόντικας 3, Σλότερ 6, Λοτζέσκι 5.