Φιλική νίκη της ΑΕΚ (77-83) επί του ΠΑΟΚ με κορυφαίο τον Ράις

Η ΑΕΚ μετά τον Άρη, κέρδισε και τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Πυλαίας, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Ταϊρίς Ράις.

Αναλυτική η επίσημη ενημέρωση από την ΚΑΕ ΠΑΟΚ: «Δύο μέρες μετά το φιλικό με τον Παναθηναϊκό στα Ιωάννινα, ο ΠΑΟΚ έδωσε το πρώτο εντός έδρας φιλικό της φετινής season στο "PAOK Sports Arena", με τον Κώστα Μέξα να βγάζει πολλά χρήσιμα συμπεράσματα στην ήττα από την ΑΕΚ με 77-83.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 15-8, ωστόσο το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα σερί 0-7 της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 15-15 στο 10΄.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες βρήκαν καλύτερο ρυθμό στην επίθεση, με τους Έλστον Τέρνερ και Μπο Μπιτς να ζεσταίνονται από την περιφέρεια και με ένα σερί 5-0, ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +5 (45-40).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι να κάνει η ΑΕΚ ένα σερί 0-12 στο τελευταίο δίλεπτο, μετατρέποντας το 59-58 υπέρ του ΠΑΟΚ σε 59-70.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει και εν μέρει τα κατάφερε, με τους Μάλκολμ Γκρίφιν και Δημήτρη Κακλαμανάκη να δίνουν σκορ, ωστόσο η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 77-83.

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τους Βαγγέλη Μαργαρίτη, Άλαν Χέρντον και Ελάιζα Μήτρου Λονγκ, ενώ η ΑΕΚ παρατάχθηκε χωρίς τους Γιόνας Ματσιούλις, Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς, Δημήτρη Κατσίβελη, Ματ Λοτζέσκι και Μάρκους Σλότερ.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 45-40, 59-70, 77-83

ΠΑΟΚ: Μπιτς 15 (2), Λοβ 11 (2), Γκρίφιν 16 (1) , Κακλαμανάκης 13, Καραγιαννίδης, Ιατρίδης, Καμπερίδης 6 (2), Παπαντωνίου 3, Τέρνερ 13 (2).

ΑΕΚ: Μορέιρα 12, Ράις 16 (2), Λάνγκφορντ 14 (2), Χρυσικόπουλος 12 (1), Ζήσης 6, Γόντικας 1, Γκίκας 14 (2), Μωραϊτης 5 (1), Μαυροειδής 3».