Πανελλήνιο Εφήβων: Ο Ολυμπιακός κέρδισε το Ηράκλειο-Στο κόλπο μετά την ήττα του Προμηθέα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 74-62 του Ηράκλειου, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων και πήγε στο 2-1 κι αυτός πιάνοντας τον Προμηθέα που έχασε από το Περιστέρι.

Στις νίκες επέστρεψαν οι Έφηβοι του Ολυμπιακού, στο 47ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι, καθώς επικράτησαν του Ηράκλειου με 74-62!

Οι «ερυθρόλευκοι» του Δημήτρη Τσαλδάρη έκλεισαν μπροστά το 1ο δεκάλεπτο με 20-17 και από κει και πέρα ανέβασαν ταχύτητα. Με ένα επιμέρους 9-2 έκαναν το +10 (29-19) και στη συνέχεια έκλεισαν στο +15 το ημίχρονο με 42-27.

Το Ηράκλειο μπήκε καλά στο 3ο δεκάλεπτο και με ένα 12-3, κατάφερε να μειώσει στους 6 πόντους (45-39) αλλά ο Γιοβάνης έδωσε την λύση και «ανάσες» στον Ολυμπιακό για να κλείσει με 57-46 το 3ο δεκάλεπτο.

Στο τελευταίο μέρος ο Ολυμπιακός είχε τα ηνία του ματς, διατήρησε τον ρυθμό του και πήρε τη νίκη με 74-62, πηγαίνοντας και αυτός στο 2-1 στη βαθμολογία, όπως και ο Προμηθέας, που ηττήθηκε από το Περιστέρι.

Το Περιστέρι κέρδισε τον Προμηθέα! -Τα αποτελέσματα της 3ης μέρας στα Πανελλήνια Εφήβων και Νεανίδων

Διαιτητές: Θεονάς-Στρέμπας-Τηγάνης

Δεκάλεπτα: 20-17, 42-27, 57-46, 74-62

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Κοσμόπουλος 2, Δρίτσας 14, Νικολαϊδης 9, Κολοβέρος 9, Γιοβάνης 5, Μοσχόπουλος 3, Οικονομόπουλος 7, Τσάμης Γ., Περρης 6, Τσολάκης, Τσάμης Π. 14, Μαυραντζώτου 5.

Ηράκλειο (Μακράκης): Καραδεμήρης, Περαντωνάκης 2, Βαμβουκάκης 17, Γκίζης 18, Κουκιαδάκης 13, Καρεφυλάκης 2, Κατσαμάνης, Θαλασσινός, Αυγουστινάτος 2, Κατσαράκης, Κατσούρι 3.