Προμηθέας - Στρασμπούρ 77-64: Την «έπνιξε» με κορυφαίο τον Γκίκα

Ο Προμηθέας επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε της Στρασμπούρ με 77-64. Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Μάκη Γιατρά βρίσκεται στην δεύτερη  θέση του ομίλου της.

Πολύ κοντά στο να “σφραγίσει” το εισιτήριο για τους “16” του BCL στην παρθενική ευρωπαϊκή συμμετοχή του, βρίσκεται ο Προμηθέας μετά τη νίκη του επί της Στρασμπούρ με 77-64, με το οποίο κάλυψε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, όταν είχε ηττηθεί με πέντε πόντους. Η ομάδα της Πάτρας “καθάρισε” την υπόθεση νίκη μέσα από την τέταρτη περίοδο, στη διάρκεια της οποίας έκανε επιμέρους σκορ 22-13.

Σημαντικό ρόλο στην τελική επικράτηση του Προμηθέα διαδραμάτισε η κυριαρχία τους στις θεωρητικά “δευτερεύουσες” κατηγορίας της στατιστικής. Οι πόντοι στον αιφνιδιασμό (8-3), από επιθετικά ριμπάουντ (9-2) και από τα λάθη του αντιπάλου (13-4), ήταν τομείς που “έγειραν” την πλάστιγγα υπέρ του Προμηθέα.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν διαρκώς στη διάρκεια της πρώτης περιόδου, στο τέλος της οποίας βρήκε τους Γάλλους μπροστά με 24-22. Η Στρασμπούρ άνοιξε τη διαφορά στους επτά, μετά από πέντε λεπτά στη δεύτερη περίοδο (25-32) αφού εκτελούσε με πολύ μεγάλη αποτελεσματικότητα από μέση και κοντινή απόσταση (15/18 δίποντα στο 18'). Ο Προμηθέας βρήκε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι και προσπέρασε με 39-38 όμως ένα τρίποντο στην εκπνοή από τον Λανγκ “έγραψε” το 39-41.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά μπήκε αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 12-3 στα πρώτα 6,5 λεπτά, πήρε “αέρα” επτά πόντων (51-44) όμως η Στρασμπούρ δεν έχασε την επαφή της με το σκορ, τουλάχιστον μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (55-51). Η τέταρτη όμως εξελίχθηκε σε “μονόλογο” της αχαϊκής ομάδας. Σε λιγότερο από τρία αγωνιστικά λεπτά, έκανε σερί 10-0 με το οποίο ξέφυγε με 65-51 και στην πραγματικότητα δεν απειλήθηκε ως το τέλος από τη Στρασμπούρ.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 39-41, 55-51, 77-64.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 11 (1), Ελις 6, Γκίκας 16 (2), Λίποβι 2, Μέιερ 11 (3), Χολ 13 (2), Κασελάκης 4, Κατσίβελης 5, Παρκς 2, Σαλούστρος 5 (1), Τσαϊρέλης 2.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Κόλινς 10, Φαλ 12, Γκριν 6 (1), Λανγκ 8 (2), Ενζελί 2, Τραορέ 10, Πιετρούς, Μπεϊχούρστ, Εντι 11 (2), Σερόν 5.