Ναντέρ-ΠΑΟΚ 79-70: Δυσκόλεψε η πρόκριση

Για 32 λεπτά ο ΠΑΟΚ διεκδικούσε τη νίκη στο Παρίσι από τη Ναντέρ, αλλά στο τέλος γνώρισε την ήττα με 79-70 για το Basketball Champions League.

Η Ναντέρ κέρδισε με σκορ 79-70 και πλέον η κατάσταση περιπλέκεται για την πρώτη τετράδα του Β’ ομίλου, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έχει το πιο βατό πρόγραμμα για να πάρει αυτός το εισιτήριο στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ διόρθωσε πολύ γρήγορα το κακό ξεκίνημά του, όταν βρέθηκε πίσω με 12 πόντους (17-5, 19-7 στο 6’) και με πρωταγωνιστές τους Χάτσερ και Τέπιτς ισορρόπησε και ισοφάρισε σε 25-25.

Μπορεί να μην κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο, αλλά ο δικέφαλος δεν άφησε τη Ναντέρ να κάνει το παιχνίδι της, έλεγξε τον ρυθμό και με υπομονή στην επίθεση κρατήθηκε κοντά στο σκορ (43-41 στο ημίχρονο). Ίδιο ήταν το σκηνικό και στην τρίτη περίοδο με τις δύο ομάδες να… αλληλοεξουδετερώνονται, όπως φανερώνει και το 62-60.

Τα πάντα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο και πιο συγκεκριμένα στο διάστημα 32’-35’ όταν και η Ναντέρ έτρεξε ένα σερί 11-0 και το 65-65 έγινε 76-65 με τους Γάλλους να βρίσκουν λύσεις από τους Γιουσκεβίτσιους και Γκαμπλ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έμεινε χωρίς σκορ για περισσότερο από πέντε λεπτά, μετρώντας δύο χαμένες βολές, πέντε άστοχα σουτ και πέντε λάθη σε αυτό το διάστημα και στο 38’ με τρίποντο του Αθηναίου μείωσε σε 76-68, αλλά η Ναντέρ είχε βάλει στέρεες βάσεις για τη νίκη της, καλύπτοντας και την ήττα από τον πρώτο αγώνα (83-82) στη Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 43-41, 62-60, 79-70.

ΝΑΝΤΕΡ (19/22β., 18/34δπ., 8/22τρ., 35ρ., 15ασ., 15λ., 7κλ., 2κοψ.): Κονατέ 9 (9ρ., 3κλ.), Πάλσον 5, Σένγκλιν 19 (2/4β., 4/8δπ., 3/7τρ., 4ρ., 3ασ.), Τρέντγουελ 8 (6ρ.), Γουότερς 15 (5/5β., 5/6δπ., 4ασ.), Καρν, Γκαμπλ 5 (5ρ.), Ινβερνιτζί 8 (2), Γιουσκεβίτσιους 10 (2), Πανσά.

ΠΑΟΚ (5/11β., 19/35δπ., 9/19τρ., 25ρ., 16ασ., 15λ., 6λ., 2κοψ.): Αθηναίου 10 (2/4δπ., 2/3τρ.), Χρυσικόπουλος 12 (1/2β., 4/5δπ., 1/2τρ.), Γκάρετ 10 (2/5β., 4/6δπ.), Χάτσερ 12 (1/2β., 1/3δπ., 3/6τρ.), Ζάρας, Γκος 7 (4ρ., 3ασ.), Τζόουνς 6, Κόνιαρης 4, Μαργαρίτης 4, Σχίζας, Τέπιτς 5.