ΠΑΟΚ - Χάποελ Ιερουσαλήμ 79-77: Πήρε το θρίλερ (highlights)

Σημαντική νίκη για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε της Χάποελ Ιερουσαλήμ στην Πυλαία με 79-77.

Σε ένα ματς που κρίθηκε στο τέλος και στις λεπτομέρειες, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να νικήσει τη Χάποελ με 79-77. Με αυτόν τον τρόπο έπιασε τους Ισραηλινούς στην κορυφή του ομίλου. Ο «Δικέφαλος» πήρε τον έλεγχο από τη δεύτερη περίοδο και μετά, στο τέλος η Χάποελ πλησίασε στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι έδειξαν χαρακτήρα και πήραν το θετικό αποτέλεσμα.

O ΠΑΟΚ είχε καλό περιφερειακό σουτ (10/22 τρίποντα-45,5%), πήρε τα ριμπάουντ (36-31) και είχε για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κένταλ Σμιθ, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Μάικλ Γκίλμορ, με 10 πόντους και 8 ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Λεβί Ράντολφ (19 πόντοι, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ), αλλά δεν ήταν αρκετός. Οι Ισραηλινοί είχαν 21 ασίστ και μόλις 8 λάθη, αλλά το γεγονός δεν τους βοήθησε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 39-35, 63-52, 79-77

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 10 (2/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 8 (4 ριμπάουντ), Κένταλ Σμιθ 16 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσαϊρέλης 3, Άλστον 11 (3 ριμπάουντ), Μπελιάουσκας 7 (4 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 9 (1/5 τρίποντα), Χάρισον 7, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου, Τσιακμάς 5 (1).

ΧΑΠΟΕΛ (Ντζίκιτς): Χάνκινς 6 (4 ριμπάουντ), Λεμάρ 10 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ράντολφ 19 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σμιθ 9 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ζούσμαν 6 (4 ριμπάουντ), Μπλέιζερ, Κάρινγκτον 8 (3 ασίστ), Τσατσασβίλι, Κορνέλιους, Τζόνσον 12 (6 ριμπάουντ), Εντούρ 7, Πόλεγκ.