Χάποελ Χολόν-Γαλατασαράι 82-73: Ήττα Πιστιόλη με υπογραφή Έρικ Γκριν (highlights)

Πρώτη ήττα στο FIBA Champions League για τη Γαλατασαράι του Ανδρέα Πιστιόλη με υπογραφή... Έρικ «the gunner» Γκριν.

Την πρώτη της ήττα γνώρισε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του BCL η Γαλατασαράι του Ανδρέα Πιστιόλη, χάνοντας με 82-73 εκτός έδρας από τη Χάποελ Χολόν.

Οι Ισραηλινοί με μια εκπληκτική 2η περίοδο με επιμέρους σκορ 29-17 πήραν κεφάλι στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο διατήρησαν το προβάδισμα σταθερά φτάνοντας τελικά στη νίκη, βασιζόμενοι στο εξαιρετικό περιφερειακό τους σουτ, αφού τελείωσαν με 14/27 τρίποντα και ποσοστό ευστοχίας 51.9%.

Κορυφαίος για τους νικητές ένας πρώην «ερυθρόλευκος» ο Έρικ «the gunner» Γκριν, που τελείωσε με 22 πόντους έχοντας 6/11 εντός πεδιάς κι ακόμα 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από τη Γαλατά ξεχώρισε ο Ντι Μποστ με 17 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Μπράιαν Ανγκόλα, σταμάτησε στους 14 πόντους ενώ κατέβασε και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 29-17, 18-15, 23-23