ΑΕΚ - Τσμόκι 95-69: Σαρωτική όταν «ξύπνησε» (highlights)

Η ΑΕΚ έκανε κακό ξεκίνημα, αλλά στη 2η περίοδο «ξύπνησε» και διέλυσε τη Τσμόκι στο ΟΑΚΑ με το επιβλητικό σκορ 95-69 - Πρώτος σκόρερ ο Ματ Λοτζέσκι με 16 πόντους.

Η ΑΕΚ έφτασε στην άνετη επικράτηση απέναντι στη Τσμόκι στο ΟΑΚΑ, καθώς πήρε τη νίκη με το επιβλητικό σκορ 95-69. Οι "κιτρινόμαυροι" έκαναν κακό ξεκίνημα (16-22), αλλά στην δεύτερη περίοδο... ξύπνησαν.

Με το που βρήκαν ρυθμό, πάτησαν γκάζι, έφεραν την διαφορά στο +10 (69-59) στο 30' και διέλυσαν τον αντίπαλο τους στην τελευταία περίοδο, μετρώντας επί μέρους σκορ 26-10.

Έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης και η ευστοχία της ΑΕΚ από την περιφέρεια, καθώς μέτρησε 13/21 τρίποντα, ενώ έπαιξε και ομαδικό μπάσκετ, μοιράζοντας 29 ασίστ.

Η ΑΕΚ είχε πλουραλισμό στην επίθεση, καθώς είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, όπως τους Ματ Λοτζέσκι (16π.), Γιανίκ Μορέιρα (14π.), Κιθ Λάνγκφορντ (13π.), Γιόνας Ματσιούλις (11π.) και Δημήτρης Κατσίβελη (11π.).

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 47-39, 69-59, 95-69

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 14 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Λάνγκφορντ 13, Ματσιούλις 11 (6 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 7 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατσίβελης 11 (2/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Χρυσικόπουλος 4, Ζήσης 4 (6 ασίστ), Γκίκας 6 (6 ασίστ), Μαυροειδής, Λοτζέσκι 16 (3/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Ρογκαβόπουλος, Σλότερ.

ΤΣΜΟΚΙ ΜΙΝΣΚ (Σουχαβέτσκι): Κάβαρς 4 (3 ριμπάουντ), Ντόντου 2, Λεϊμάνις 2, Λόουερι 14 (6/11 δίποντα, 5 ασίστ), Ραχοζένκα 11, Μπαρίσεβιτς, Μπελιάνκου, Κλάιμπερν 11 (3 ριμπάουντ), Σάλας 16 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σταμπρούσκι, Τραστσινέτσκι 5 (5 ριμπάουντ), Βερεμένκο 4 (4 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 10/16 βολές, 23/45 δίποντα, 13/21 τρίποντα, 34 ριμπάουντ (11 επιθετικά - 23 αμυντικά), 29 ασίστ, 21 φάουλ, 5 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά της Τσμόκι Μινσκ: 18/22 βολές, 21/44 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 30 ριμπάουντ (7 επιθετικά - 23 αμυντικά), 11 ασίστ, 21 φάουλ, 12 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα