Η Σαραγόσα κέρδισε στον «εμφύλιο» την Τενερίφη και παίζει με την ΑΕΚ

Μετά από ένα σκληρό ματς με πολλή ένταση η Σαραγόσα κέρδισε 87-81 την Τενερίφη και προκρίθηκε στον ημιτελικό του FINAL 8 του BCL

Η Σαραγόσα επικράτησε με 87-81 της Τενερίφης και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του FINAL 8 του BCL.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος με την ομάδα από την Αραγονία να είναι πιο έτοιμη στα κρίσιμα, πιο εύστοχη στις βολές και να φτάνει στη νίκη.

Οι «κόκκινοι» πραγματοποίησαν εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και αυτό ήταν το κλειδί που τους χάρισε την πρόκριση στον ημιτελικό της Παρασκευής, όπου θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ.

Ο Ρόμπιν Μπένζινγκ με 15 πόντους και ο Νικολάς Μπρουσίνο με 12 ήταν αυτοί που ηγήθηκαν για τους νικητές, με τον Αργεντινό άσο να πετυχαίνει ένα κομβικό γκολ-φάουλ στο 38ο λεπτό, με το σκορ στο 76-76.

Πολύ σημαντικός ήταν και ο Τρίγκβι Χλίνασον με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 39-40, 63-56, 87-81
ΣΑΡΑΓΟΣΑ ( Οκάμπο):Μπαρέιρο 6, Μπένζινγκ 17 (1), Μπρουσίνο 12 (1), Σίλι 4, Σουλαϊμον 9, Εννις 7(1), Φερνάντες, Χλίνασον 11, Σαν Μιγκέλ 10 (2), Τόμπσον 11.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Μπόγρης, Ντούρνεκαμπ 13 (3), Φιτιπάλντο 10, Χουέρτας 13 (1), Σαλίν 10 (2), Κάβανο 5, Ντίεζ 8 (2), Λόπες, Σερμαντίνι 22 (9/14διπ, 8 ρ.)