Μονακό - Προμηθέας 80-59: Βαριά ήττα για τους Πατρινούς

Την βαριά ήττα με 80-59 από την Μονακό γνώρισε η Προμηθέας, λίγες μέρες μετά τον θρίαμβο του επί του Παναθηναϊκού για το Κύπελλο.

Ένας κακός Προμηθέας εμφανώς κουρασμένος από την υπερπροσπάθεια επί του Παναθηναϊκού στο Κύπελλο πριν από λίγες μέρες, γνώρισε την ήττα με κάτω χέρια (80-59) από την Μονακό για την αγωνιστική του EuroCup.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, δεν μπήκε καθόλου καλά από την αρχή του παιχνιδιού και βρέθηκε στο στο πρώτο δεκάλεπτο να χάνει με 33-6 με τους Πατρινούς να έχουν σκοράρει όλους τους πόντους τους από την γραμμή των ελευθέρων βολών.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να είναι κυρίαρχοι και στις δύο άκρες του παρκέ και να μην αφήνουν περιθώριο αντίδρασης στον Προμηθέα που είχε εγκλωβιστεί, έχοντας παράλληλα πολύ άσχημα ποσοστά. Το ημίχρονο έκλεισε στο 54-21 υπέρ των Γάλλων που έκαναν ότι.. ήθελαν.

Εν συνεχεία οι Πατρινοί προσπάθησαν να πιέσουν τη Μονακό στις αρχές της τρίτης περιόδου, βελτιώνοντας την εικόνα τους, κάνοντας επιμέρους σκορ 10-17 και μειώνοντας σε 64-38 στο 30'. Ο Κασελάκης με δύο βολές έριξε μετά από ώρα την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, ωστόσο η Μονακό έχοντας "χτίσει" μία σημαντική διαφορά, εν τέλει κατάφερε να πάρει τη νίκη με 80-59 με αποτέλεσμα η υπόθεση - πρωτιά στον όμιλο για τον Προμηθέα, να... μπλέξει αρκετά.

Τα δεκάλεπτα:33-6, 54-21, 64-38, 80-59

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μποστ 16 (9/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κλέμονς 15 (5/12 σουτ, 5/5 βολές, 4 κλεψίματα), Λακόμπ 13 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τιλί 5 (1), Γεγκέτ 2 (6 ριμπάουντ), Μπάκνερ 8 (4/4 δίποντα), Ουαταρά 7 (1), Κόουλ 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σάνε 2

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 1 (0/5 σουτ), Μπαμπ (0/1 τρίποντο), Λίποβι (0/5 σουτ), Αγραβάνης 12 (1), Κασελάκης 10 (2), Κατσίβελης 7, Φίλερ 5 (1), Ρόμπινσον 8 (1), Μπόγρης 6, Έλις 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2, Μπαζίνας