Δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε η Φενέρμπαχτσε

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφερε να πάρει τη νίκηστο τέλος του εκτός έδρας αγώνα, με αντίπαλο την Γκαζιαντέπ.

Η Φενέρμπαχτσε επιβλήθηκε εντός έδρας της Γκαζιαντέπ πιο δύσκολα από ό, τι δείχνει το τελικό 84-75 και διπλασίασε τις νίκες της στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν πίσω στο σκορ σε όλη την τρίτη περίοδο και αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην απόδοσή τους, όμως με ένα 15-5 επιμέρους σκορ στα τελευταία λεπτά του ματς πήρε τη νίκη.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Νάντο Ντε Κολό με 21 πόντους (5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα), ενώ Ντέρικ Ουίλιαμς και Νίκολα Κάλινιτς πρόσθεσαν από 14.

Ο Κώστας Σλούκας είχε επίσης σημαντική συνεισφορά με 9 πόντους και 8 ασίστ, σε 33 λεπτά συμμετοχής, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο άλλοτε παίκτης των Κολοσσού Ρόδου και Άρη, Τζαμέλ Χάγκινς, με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 39-41, 60-61, 84-75.