Με «σούπερ» Μίτσιτς η Εφές 101-93 τη Φενέρμπαχτσε στην παράταση

Η Εφές είχε σε τρομερή βραδιά τον Βασίλιε Μίσιτς και με σκορ 101 - 93 επικράτησε της Φενέρ, φέρνοντας τη σειρά των τελικών στα ίσα.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους, η Αναντολού Εφές είχε τον Βασίλιε Μίσιτς σε εξαιρετική ημέρα κατάφερε να νικήσει 101-93 τη Φενέρμπαχτσε στην παράταση και να κάνει το 1-1 στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς είχε την ευκαιρία να κάνει το δεύτερο σερί μπρέικ, αλλά ο Μέλι αστόχησε στην εκπνοή από το ύψος των βολών και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (86-86). Ωστόσο, εκεί ο Μίσιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια τους, δίνοντας στους γηπεδούχους το ροζ φύλλο αγώνα.

Στους 30 πόντους σταμάτησε ο Σέρβος γκαρντ και στους 19 ο Λάρκιν. Καλός και ο Ντάνστον που πρόσθεσε άλλους 15.

Από τη Φενέρ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μέλι με 22 πόντους, με τους Γκούντουριτς και Ντίξον να είχαν από 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Ο Κώστας Σλούκας αγωνίστηκε για 34:09’’ και έκανε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και ισάριθμες ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 40-52, 65-69, 86-86 κ.α., 101-93 παρ.