Τι τελικός! Η Μπάρτσα στο φινάλε 94-93 τη Ρεάλ και πήρε το Κόπα ντελ Ρέι! (vid)

Μετά από μια απίστευτη μάχη στη Μαδρίτη η Μπαρτσελόνα κέρδισε στο τέλος της παράτασης και σήκωσε το τρόπαιο * Δείτε το δραματικό φινάλε!

Τι τελικός! Μετά από μια απίστευτη μάχη που κρίθηκε στην παράταση, η Μπαρτσελόνα νίκησε μέσα στη Μαδρίτη 94-93 τη Ρεάλ και κατέκτησε το Κόπα ντελ Ρέι για 2η συνεχόμενη χρονιά! Η Μπάρτσα κέρδισε με καλάθι του Τόμιτς που δεν μπήκε αλλά κρίθηκε αντικανονικό το κόψιμο του Ράντολφ (οι διαιτητές είδαν το βίντεο). Στην εκπνοή παραλίγο να έμπαινε το τρελό τρίποντο του Γιουλ ο οποίος είχε ισοφαρίσει στο τέλος του κανονικού αγώνα! Με το σκορ 92-90 υπέρ της Μπάρτσα, οι διαιτητές έκλεισαν τα μάτια σε καθαρό φάουλ του Ράντολφ στον Σίνγκλετον, και στη συνέχεια με γκολ φάουλ ο Κάρολ έδωσε το προβάδισμα στη Ρεάλ (93-92).

Ερτέλ (22π., MVP) και Κλαβέρ (15π.) πρώτοι σκόρερ των Καταλανών. Για τη «βασίλισσα» 19π. είχε ο Καμπάτσο.