Έχασε και από την Ντιναμό Κουρσκ στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός (vid)

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα της στους ομίλους της EuroLeague γνώρισε η ομάδα γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία έχασε από την Ντιαμό Κουρσκο με σκορ 67-73

Ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την Dynamo Kursk στο ΣΕΦ, προσπάθησε να επικρατήσει ενός εκ των φαβορί της Ευρωλίγκας, όμως ηττήθηκε με 67-73 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανταγωνιστικός, βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με τις Ρωσίδες να προηγούνται και έκανε την αντεπίθεσή του στην τρίτη περίοδο όπου και την έκλεισε με 3 πόντους προβάδισμα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ένα 15-0 της Dynamo Kursk της έδωσε ασφαλή απόσταση και παρά την τελευταία προσπάθεια του Θρύλου το παιχνίδι δεν μπορούσε να γυρίσει.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό η Κατερίνα Σωτηρίου με 16 πόντους, ενώ την ακολούθησαν η Αννα Σπυριδοπούλου με 11 πόντους και η Λικέντρα Τζόνσον με 13.

ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας στο παρκέ τις Τόμας, Παυλοπούλου, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου, Τζόνσον και προηγήθηκε με 4-0 έπειτα από καλάθια τις Τζόνσον.

Η Dynamo Kursk προηγήθηκε με έναν πόντο, η Σταμάτη από τα 6,75μ έδωσε εκ νέου προβάδισμα σε 7-5 για την ομάδα του Πειραιά.

Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 9-9, για να «εκτελέσει» από το τρίποντο η Σωτηρίου για το 12-9. Η Τζόνσον με δίποντο έκανε το 14-10, η Στιούαρτ πέτυχε ένα ακόμα σουτ από την περιφερεια το 14-13, για να την ακολουθήσει ξανά η Σωτηρίου για το 17-13. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με το δίποντο της Μάζιτς, αφού νωρίτερα είχε ισοφαρίσει εκ νέου η Dynamo Kursk (19-19), με τις ομάδες να επιστρέφουν στους πάγκους με το σκορ στο 21-19.

Οι φιλοξενούμενες ανέβασαν την απόδοσή τους και με επιμέρους 10-2 προσπέρασαν με 6 πόντους (23-29). Ο Ολυμπιακός πλησίασε στους 2 (27-29), η Dynamo Kursk βρήκε σκορ από την περιφέρεια για το 27-32 μέχρι να επανέλθει η επίθεση του Θρύλου.

Η Τζόνσον με την Τόμας έκαναν το 32-35, η Σταμάτη με δίποντο μείωσε στους 2 (33-35) και η Τόμας ξανά έπειτα από κλέψιμό της ισοφάρισε την αναμέτρηση.

Η ομάδα από την Ρωσία και ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση της Ευρωλίγκας πήρε προβάδισμα με βολές της Στιούαρτ και μπήκε στα αποδυτήρια με +4 (35-39) και τον Ολυμπιακό να αποδεικνύεται πολύ σκληρό καρύδι στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης.

ΛΥΓΙΣΕ ΣΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Ο Ολυμπιακός με το που πέρασε στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο «έσφιξε» για τα καλά την άμυνά του. Δεν δέχθηκε πόντο για κάτι παραπάνω από τρία λεπτά, η Τζόνσον μείωσε σε 37-39 και η Τόμας από το τρίποντο πραγματοποίησε το 40-39.

Και η άμυνα του Ολυμπιακού συνέχισε να είναι αποτελεσματική. Όσο δεν δεχόταν καλάθι, τόσο… εκτελούσε και αυτό είχε ως αποτέλεσμα πρώτα με την Σπυριδοπούλου και μετά με την Τζόνσον η ομάδα του Πειραιά να περάσει με 7 πόντους. Η Dynamo Kursk σταμάτησε το σερί του Θρύλου (9-0), πλησίασε σε 46-41 με 4:45 για το δεκάλεπτο, όμως η Σταμάτη με έμμεσο τρίποντο πραγματοποίησε το 49-41.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκπληκτικός στην τρίτη περίοδο, κοίταξε στα μάτια τον μεγάλο του αντίπαλο με την Κοσμά να πραγματοποιεί το 51-46, οι ρώσικη ομάδα μείωσε σε 51-49, όμως η Σωτηρίου από την περιφέρεια έγραψε το 54-49.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το σκορ στο 54-51, και η Στιούαρτ για την Dynamo Kursk είχε βρει ρυθμό. Με 4 σερί πόντους έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της (54-55), ενώ με 8:10 για το τέλος η Τσαρλς από τα 6 μέτρα έκανε το 54-57.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε όμως είχε κολλήσει επιθετικά και η φιλοξενούμενες έτρεξαν ένα 13-0 σερί και έφτασαν την απόσταση στους 8 πόντους (54-62) με τρίποντο της Πέτροβιτς.

Η Σωτηρίου σκόραρε για τον Ολυμπιακό μετά από 5 αγωνιστικά λεπτά στην τέταρτη περίοδο για το 56-64. Η Σπυριδοπούλου από τα 6,75μ μείωσε σε 59-67 και στην αμέσως επόμενη φάση πήρε το πρώτο φάουλ των Ρωσίδων με 3μιση λεπτά για τη λήξη.

Το αντιαθλητικό φάουλ της Τόμας έφερε από τις βολές το 59-69, για να επιστρέψει εκ νέου ο Θρύλος και με ένα τρίποντο της Σπυριδοπούλου πλησίασε στο 62-69. Η Σταμάτη με δίποντο μείωσε σε 64-71 και η Ελληνίδα φόργουορντ έκανε το 66-71.

Το λάθος της Στιούαρτ και η βολή της Σωτηρίου έφεραν το ματς στο 67-71 με 33,2 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 67-73, όμως απέδειξε ότι έχει όλο το μέλλον μπροστά του, παίζοντας στα ίσα ένα από τα μεγαθήρια και φαβορί της Ευρωλίγκας.

Tα δεκάλεπτα: 21-19, 35-39, 54-51, 67-73

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Αυτζή, Τζόνσον 13 (13 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 3, Σωτηρίου 16 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)), Σπυριδοπούλου 11 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κοσμά 1, Μάζιτς 5, Νικολοπούλου , Σταμάτη 6 (1 τρίποντο, 5 ασί), Τόμας 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

Ντιναμό Κουρσκ (Μοντέλο): Κρουζ 12 (1), Στιούαρτ (18 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Βίντμερ 10 (9 ριμπάουντ), Ξαργκάι 2, Ζέντικ 2, Τσαρλς 14 (8 ριμπάουντ), Κιρίλοβα 5 (1), Λεβτσένκο, Πέτροβιτς 10 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 14/48 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 15/21 βολές, 26-16 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 8 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ντιναμό Κουρσκ: 15/42 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 28/33 βολές, 33-12 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 13 λάθη, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα.