Αναντολού Εφές - Φενέρμπαχτσε 81-80: Νικήτρια στο ντέρμπι και μόνη πρώτη η Εφές...

Το ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης πήρε με 81-80 η Εφές επί της Φενέρμπαχτσε για την 11η αγωνιστική της Super Ligi και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Στην 4η θέση η Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη.

Το ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Super Ligi στην Τουρκία πήρε με σκορ 81-80 η Εφές κόντρα στην Φενέρμπαχτσε και έμεινε μόνη πρώτη στην βαθμολογία του τουρκικού πρωταθλήματος με ρεκόρ 10-1. Στην 4η θέση με 8-3 η Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη.

Η Εφές έδειχνε να έχει τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τη διαφορά στο πρώτο μέρος να φτάνει και στους 14 πόντους με μπροστάριδες τους Λάρκιν, Τόμπσον και Γκαζί. Η Φενέρ όμως κατάφερε να μαζέψει στη διαφορά από τα μέσα της 2η περιόδου και να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 49-44.

Στην τρίτη περίοδο η Εφές, μπορεί να έχασε με τραυματισμό τον Τζόουνς, όμως με όπλο την άμυνα ανέβασε την διαφορά ξανά σε διψήφια νούμερα (69-59). Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έτρεξε ένα μεγάλο σερί φτάνοντας τη διαφορά και στον πόντο (77-76), όμως η Εφές έδειξε χαρακτήρα κρατώντας το προβάδισμα και παίρνοντας τελικά τη νίκη στο ντέρμπι. Ο Χέιζ είχε την της ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του όμως αστόχησε σε σουτ 3 πόντων στην εκπνοή.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ερντέμ Τσαν ήταν ο Ντάριους Τόμπσον με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Σέιν Λάρκιν να κάνει double-double με 12 πόντους και 10 ασίστ. Από τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη κορυφαίος ήταν ο Ουίλμπεκιν με 18 πόντους, ενώ Παπαγιάννης και Ντόρσεϊ έμειναν εκτός 12άδας.

Πλέον οι δύο ομάδες έχουν το μυαλό τους στη 14η αγωνιστική της EuroLeague, με την Εφές να αντιμετωπίζει την Μακάμπι στο Βελιγράδι (14/12, 21:05) ενώ η Φενέρ φιλοξενεί την Μονακό (15/12, 19:45).

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 49-44, 69-59, 81-80