Σλασκ - Άρης 63-80: Πήραν φόρα οι «κίτρινοι»! (highlights)

Καλύτερος στο β' μέρος ο Άρης νίκησε στην Πολωνία 80-63 τη Σλασκ.

Ο Άρης πήρε φόρα και πέτυχε απόψε τη 2η συνεχόμενη νίκη του στο Eurocup, επικρατώντας στο Βρότσλαβ 80-63 της Σλασκ. Μετά από ένα αμφίρροπο α’ ημίχρονο, οι Θεσσαλονικείς ήταν ανώτεροι στο δεύτερο μέρος και δίκαια έφτασαν στην επικράτηση και στο 2-2 στον όμιλο.

Ο Άρης μπήκε καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 11-6, για να φτάσει στο 6’ σε νταμπλ σκορ (18-9). Η Σλασκ μπόρεσε να μαζέψει τη διαφορά κάπως στη συνέχεια και η α’ περίοδος έκλεισε με 16-22. Η πολωνική ομάδα πήρε τα πάνω της και προσπέρασε με 25-24 στο ξεκίνημα της β’ περιόδου. Από κει και πέρα, είχαμε μάχη, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τον Άρη μπροστά με 42-43. Γκάλινατ (16π.) και Καρ (13π.) ηγήθηκαν επιθετικά των «κιτρίνων». Για τη Σλασκ πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκράβετ (11π.).

Περνώντας στην επανάληψη, ο Άρης κατάφερε να ξεφύγει με εφτά (44-51) στο 24’. Οι παίκτες του Καστρίτη μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος της γ’ περιόδου (52-61 με καλάθι του Σανόγκο).

Ο Άρης κρατούσε πλέον την τύχη του αγώνα στα χέρια του. Με τρίποντο του Χάρελ πήγε στο +14 (57-71) και ήταν ξεκάθαρο αφεντικό! Με τρόπο πανηγυρικό ο Άρης πήρε τη νίκη με 80-63!

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 42-43, 52-61, 63-80

ΣΛΑΣΚ (Βιντίν): Βισνιέφσκι 6, Γκράβετ 11, Ζέμπσκι 6, Γκολεμπιόφσκι, Παρακχούσκι 11, Κολέντα 3 (5ασ.), Μίλετιτς 10, Κουλβιέτις 6 (9ρ.), Άνταμτσακ 4, Μπράιαντ 2, Πίσλα, Νιζιόλ 4.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Σανόγκο 6, Τολιόπουλος 1 (7ασ.), Καρ 18, Κατσίβελης 2, Φίλλιος, Μποχωρίδης 3, Περσίδης, Ντε Σόουζα 8, Χάρελ 10 (7ρ.), Μπάνκστον 7, Γκάλινατ 23.