Ελευθερία Μοσχάτου - Κάντι Λα Σέου 64-88: Δεν τα κατάφερε αυτή τη φορά...

Η Ελευθερία ηττήθηκε στο Μοσχάτο απ' την Κάντι Λα Σέου με 64-88.

Η Ελευθερία Μοσχάτου δεν μπόρεσε να επαναλάβει την επιτυχία της περασμένης εβδομάδας και για την 3η αγωνιστική των ομίλων του EuroCup, γνώρισε καθαρά την ήττα εντός έδρας απ’ την ισπανική Κάντι Λα Σέου με 64-88.

Στο ξεκίνημα, η Ελευθερία χωρίς να το καταλάβει, βρέθηκε πίσω με 0-11, αναγκάζοντας την Χατζηδάκη να πάρει αμέσως τάιμ άουτ. Στο 3’30’’ ήρθε το πρώτο καλάθι για την ελληνική ομάδα (3-11). Οι Καταλανές με ψυχολογία πήγαν στο 7-22. Το α’ δεκάλεπτο έκλεισε με την Κάντι Λα Σέου να προηγείται με 24-14. Οι φιλοξενούμενες ανέβασαν πάλι τη διαφορά στην έναρξη της β’ περιόδου (16-30). Με τις γηπεδούχες απελπιστικά άστοχες, η Κάντι πήγε στο +20 (16-36). Το ημίχρονο βρήκε την Ελευθερία πίσω με 26-48.

Βάσει της εικόνας του αγώνα, το πράγμα δύσκολα θα άλλαζε στην επανάληψη. Η ισπανική ομάδα κράτησε τον έλεγχο και δεν επέτρεψε στην Ελευθερία να γίνει απειλητική. Στο 30’ το σκορ ήταν 48-75, δείγμα της ανωτερότητας των Καταλανών.

Η Ελευθερία με ένα καλό σημείο, μείωσε σε 55-75 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Η Κάντι όμως δεν χαλάρωσε και έφτασε στη νίκη με 88-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 26-48, 48-75, 64-88

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Χατζηδάκη): Κάιζερ 9 (12ρ.), Λέρη 2, Πάνγκαλος 13, Σταμούλου, Ζεκ 13 (4ασ.), Αλιφραγκή, Μπικλ 16 (8ρ.), Σπαθάρου 2, Ταμπάκου, Βιντσιλαίου 9 (4ασ.).

ΚΑΝΤΙ ΛΑ ΣΕΟΥ (Γκαρσία): Μπερ 18 (10ρ.), Καμπισάνο 15 (9ρ.), Χερνάντεθ 5, Λάχτινεν 8, Ραμέτ 2 (9ασ.), Γκράντε 2, Πάλμα 16 (11ρ., 8ασ.), Ρεμενάροβα 7, Σολέρ 12, Σβαρτζ 3.

*Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ζαμπίνι Μπρνο στην 2η παράταση κέρδισε εντός έδρας 76-70 την Καρόλο! Η βαθμολογία: Καρόλο, Κάντι 5, Ελευθερία, Ζαμπίνι 4. Η επόμενη αγωνιστική (1/11): Κάντι – Μπρνο, Ελευθερία – Καρόλο.