Iστορική νίκη για την Λευκάδα

H Nίκη Λευκάδας επικράτησε της Σπαρτάκ Νογκίσκ με 66-59, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη, στο ντεμπούτο της σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Στην ιστορική συμμετοχή της σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, η Νίκη Λευκάδας υπερασπίστηκε την έδρα της με 66-59 επί της Σπαρτάκ Νογκίνσκ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα προκριματικά του EuroCup Γυναικών. Με παρακαταθήκη τη διαφορά των +7 πόντων θα παραταχθεί η ελληνική ομάδα επί ρωσικού εδάφους, στη ρεβάνς (12/10, 17:00) των δύο διεκδικητριών του «εισιτηρίου» για τη φάση των ομίλων της διοργάνωσης.

Πρώτη σκόρερ της ελληνικής ομάδας η Έλενα Τσινέκε με 17 πόντους, ενώ άξιες συμπαραστάτριες της αναδείχθηκαν οι Πελαγία Παπαμιχαήλ (13π.), Ανθούλα Μπαλτά (11π.) και Τζέιντ Τζόνσον-Γουόκερ (11π.).

H Νίκη Λευκάδας κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την άμυνα της να περιορίζει την Σπαρτάκ σε μόλις 7 πόντους. Από το 44-42, μάλιστα, που έγραψε ο φωτεινός πίνακας στο 24΄, η ελληνική ομάδα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 17-2 μέχρι το 32΄, εξασφαλίζοντας μία διαφορά ασφαλείας 17 πόντων (61-44). Ωστόσο, η επιθετική χαλάρωση που παρουσίασε η Νίκη στα τελευταία λεπτά και η αδυναμία της να ελέγξει τα ριμπάουντ, βοήθησε τις Ρωσίδες να μαζέψουν τη διαφορά και να τη ρίξουν στο -7 (66-59) στη λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 42-35, 58-42, 66-59

Οι συνθέσεις:

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Τζόνσον-Γουόκερ 11 (7 ριμπάουντ), Νάιτ 7, Παπαμιχαήλ 13, Στεπάνοβιτς 1, Τσινέκε Ελ. 17, Μπαλτά 11, Σύρρα 1, Τσινέκε Κ. 5.

ΣΠΑΡΤΑΚ ΝΟΓΚΙΝΣΚ (Λαρίνα): Αλικίνα 10 (7 ριμπάουντ), Γκορσετσνίκοβα 6, Κουζμίνα 12, Σούμετς 2 (7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Ζαμπολοτνάια 2, Αντριάνοβα 21 (12 ριμπάουντ), Γκαρκάβσκαγια 4, Λίχο, Πέρσινα 2, Πέτις.