Τσιμπόνα-Ερ. Αστέρας 85-81: Οι Κροάτες υπέταξαν τους Σέρβους

Η Τσιμπόνα νίκησε εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 85-81 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-12, ενώ οι ερυθρόλευκοι έπεσαν στο 17-2.

Οι δύο ομάδες είχαν τα σερί τους στα πρώτα λεπτά, με την Τσιμπόνα να έχει για περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-22). Οι διαφορές ήταν σε χαμηλά επίπεδα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την σερβική ομάδα να έχει τον πρώτο λόγο και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (40-39).

Αν και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 21' λεπτό (41-40) και ισοφάρισε σε δύο ακόμη περιπτώσεις, οι ερυθρόλευκοι βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-61). Η Τσιμπόνα ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-14, νίκησε εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 85-81.

Από την Τσιμπόνα διακρίθηκαν οι Καπίστα και Ράντβτσιτς με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Πετρούσεβ και Βιλντόζα με 15 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-24, 39-40, 61-67, 85-81