Ερυθρός Αστέρας - Παναθηναϊκός 70-64: Ήττα χωρίς συνέπειες για τον ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός έχασε στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα με 70-64

Θέλοντάς το περισσότερο, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε στο Βελιγράδι 70-64 τον Παναθηναϊκό, στο φινάλε της φάσης των ομίλων του EuroCup. Ο ΠΑΟ είχε εξασφαλίσει από πριν την πρώτη θέση στον όμιλό του και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στη συνέχεια.

Οι «πράσινες» μπήκαν δυνατά στην FMP Hall Zeleznik και πήραν κεφάλι στο σκορ (12-2). Οι γηπεδούχες μπόρεσαν να μειώσουν σε 8-14. Οι παίκτριες της Καπογιάννη διατήρησαν τον έλεγχο και έκλεισαν μπροστά το α’ δεκάλεπτο με 22-16. Στη β’ περίοδο ο Παναθηναϊκός πήγε αρχικά στο 26-18, με τις Σέρβες ωστόσο με ένα ξέσπασμα να πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής (25-26). Ο Ερυθρός Αστέρας είχε πάρει τα πάνω του και κατόρθωσε να ξεφύγει, κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα έντεκα πόντων (41-30).

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός ανεβάζοντας την απόδοσή του μείωσε σε 47-42. Οι «ερυθρόλευκες» του Βελιγραδίου όμως ήταν αποφασισμένες να κερδίσουν και έκαναν το 51-42. Η γ’ περίοδος έκλεισε με τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται με 54-48.

Οι «πράσινες» πλησίασαν και πάλι (56-53) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Οι γηπεδούχες εν τούτοις δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους και κράτησαν το προβάδισμα. Παρά τις προσπάθειες του ΠΑΟ, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τη νίκη με 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 41-30, 54-48, 70-64

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Βούκοβιτς): Μπογκίτσεβιτς 17 (9ρ.), Τσόλιτς 4, Χολ 8 (4ασ.), Γιακοβίνα 6, Κάτανιτς 10 (10ρ., 6ασ.), Αϊφούβα 2, Μπόγιοβιτς 6 (8ρ.), Ναούμτσεφ 3, Νεντέλικοφ 8, Ζέτσεβιτς 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Κάρτερ 14, Κωτούλα, Παυλοπούλου 2, Ριντ 26 (9ρ., 4ασ.), Σωτηρίου 12, Αλεξανδρή, Μπουντούρη, Χαιριστανίδου 10, Θεοδωρομανωλάκη.

• Στο άλλο ματς του ομίλου, η Λούμπλιν νίκησε στην Πολωνία 62-53 τη Ραμάτ Χασαρόν. Η τελική βαθμολογία: Παναθηναϊκός 10, Λούμπλιν 10, Ερυθρός Αστέρας 9, Χασαρόν 7.