Ραμάτ Χασαρόν - Παναθηναϊκός 62-76: Νίκη και στο Ισραήλ οι «πράσινες»

Ο Παναθηναϊκός ζευγάρωσε τις νίκες του στο EuroCup γυναικών, επικρατώντας στο Ισραήλ 76-62 της Ραμάτ Χασαρόν

Το «δύο στα δύο» στους ομίλους του EuroCup γυναικών έκανε ο Παναθηναϊκός, καθώς κέρδισε και στο Ισραήλ 76-62 τη Ραμάτ Χασαρόν. Κορυφαίες του ΠΑΟ οι Παυλοπούλου (24π.) και Κάρτερ (19π.). Την άλλη Τετάρτη οι «πράσινες» υποδέχονται στο ΟΑΚΑ τον Ερυθρό Αστέρα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες κοντά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός είχε ένα μικρό προβάδισμα, χωρίς όμως να νιώθει άνετος. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 24-26. Στο ίδιο τέμπο ξεκίνησε και η δεύτερη περίοδος, με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει και εναλλαγές στο σκορ. Με ένα 5-0 στο φινάλε του ημιχρόνου, οι «πράσινες» πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα εφτά πόντων (41-34). Κάρτερ (14π.) και Παυλοπούλου (12π.) πρώτες σκόρερ του ΠΑΟ που είχε 7/11 τρίποντα. Η ευστοχία …έκρυψε την αδυναμία κάτω απ΄ το καλάθι (21-9 τα ριμπάουντ υπέρ της Χασαρόν!).

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί τον έλεγχο, όμως οι γηπεδούχες κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα (48-48). Οι παίκτριες της Καπογιάννη εκεί, έδειξαν χαρακτήρα και μπόρεσαν να ξεφύγουν πάλι (54-48 στο 30’). Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου μάλιστα, ο ΠΑΟ πήγε στο +8 (48-56). Η Χασαρόν δεν έχασε την επαφή της με το σκορ, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και με τρίποντο της Μπουντούρη έκανε το 57-69. Διαφορά που κράτησαν οι «πράσινες» και πήραν τη νίκη με 76-62.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 34-41, 48-54, 62-76

ΡΑΜΑΤ ΧΑΣΑΡΟΝ (Ρεουβέν): Κόλιερ 15 (10ρ.), Ιβάνοβιτς 16, Τζένκινς 8 (11ρ.), Καρς 14 (5ασ.), Σάαρ 4, Κέστεν-Ραζ 3, Σούστερ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Μπουντούρη 5, Κωτούλα, Παυλοπούλου 24 (4κλ.), Ριντ 14 (5ρ., 6ασ., 3ασ.), Σωτηρίου 14, Αλεξανδρή, Κάρτερ 19, Χαιριστανίδου.

* Στο άλλο ματς του ομίλου, η Λούμπλιν υπέταξε εντός 83-57 τον Ερυθρό Αστέρα. Η βαθμολογία: Παναθηναϊκός 4, Λούμπλιν, Ερ. Αστέρας 3, Χασαρόν 2.