Φενέρμπαχτσε – Εφές 93 - 78: Απέχει μια νίκη από τον τίτλο!

Η Φενέρμπαχτσε ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ματς των τελικών στην τουρκική λίγκα κερδίζοντας με 93-78 εντός έδρας την Εφές Αναντολού και έκανε το 2-0 στη σειρά

Η Φενέρμπαχτσε έκανε τα δύσκολα… πάρα πολύ εύκολα καθώς κέρδισε άνετα με 93-78 την Εφές Αναντολού εντός έδρας, έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών στην τουρκική λίγκα και της απομένει μια νίκη για να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου.

Μάλιστα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο του δεύτερου τελικού με την Εφές με το σκορ στο 54-32 υπέρ της, έχοντας πραγματοποιήσει τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο.

Πιο συγκεκριμένα, οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς πέτυχαν 36 πόντους στην δεύτερη περίοδο και δέχθηκαν μόλις 12!

Οι Ντε Κολό και Βέσελι με 14 πόντους έκαστος ήταν εκείνοι που... έσυραν το χορό στο α' μέρος, με τον Γκούντουριτς να προσθέτει ακόμη 11 πόντους στον λογαριασμό των γηπεδούχων.

Η συνέχεια ήταν πανεύκολη, μια και η Εφές παρά την παρουσία του Βασίλιε Μίτσιτς δεν μπορούσε να αλλάξει δραστικά την κατάσταση, η διαφορά έφτασε στους 28 πόντους (70-42 στο 27’) και οι δύο προπονητές ουσιαστικά άρχισαν να προετοιμάζονται για το επόμενο ματς.

Έβγαλαν σταδιακά όλους τους βασικούς τους παίκτες και πέρασαν στο παρκέ εκείνους του πάγκου με τη Φενέρμπαχτσε να παίρνει τη νίκη με το τελικό 93-78.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται το Σάββατο (11/6) στην έδρα της Εφές και οι πρωταθλητές EuroLeague έχουν την ευκαιρία να μείνουν «ζωντανοί» για τον τίτλο.

Από την Φενέρ οι Βέσελι (18π., 8ρ.), Γκούντουριτς (18π.) και Μπιμπέροβιτς (17π.) ήταν οι καλύτεροι, ενώ για την Εφές διασώθηκαν οι Μπράιαντ (19) και Λάρκιν (10π.)
Τα δεκάλεπτα: 18-20, 54-32, 74-49, 93-78.