Εφές-Τόφας 84-77: Γλύτωσε το «κάζο» η ομάδα του Αταμάν

Η Εφές δυσκολεύτηκε, ωστόσο σοβαρεύτηκε στη τελευταία περίοδο και εν τέλει επικράτησε της Τόφας με 84-77 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Εμφανώς αποδιοργανωμένη από την ήττα κόντρα στον Ολυμπιακό εμφανίστηκε η Εφές κόντρα στην Τόφας, η οποία το εκμεταλλεύτηκε και έκανε το παιχνίδι ντέρμπι. Παρόλα αυτά, οι πρωταθλητές Ευρώπης σοβαρευτήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήραν τη νίκη με 84-77 επιστρέφοντας στις νίκες.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν στο -1 (78-77) στο 38’, όμως η ομάδα του Αταμάν έβγαλε αντίδραση με Μίτσιτς και Πλάις για το ροζ φύλλο. Ο Γερμανός σέντερ ήταν κορυφαίος για τους γηπεδούχους με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τον Μοερμάν να ήταν εξίσου καλός με 21 πόντους. Από την ομάδα της Προύσας, ξεχώρισε ο Ένις με 16 πόντους.

Τα Δεκάλεπτα: 29-15, 45-38, 65-59, 84-77