Ο «Ευρωπαίος» μετά από 37 χρόνια, Ιωνικός Νικαίας, νίκησε 78-75 στο Βέλγιο την Μονς Ενό!

Ιστορική επικράτηση του Ιωνικού Νικαίας επί της Βελγικής Μονς Ενό για το FIBA Europe Cup στην επανεμφάνιση της ομάδας σε ευρωπαϊκό αγώνα μετά το 1984!

Έπειτα από 13.514 ημέρες (ή 37 χρόνια και δύο μέρες...) ο Ιωνικός Νικαίας επανεμφανίστηκε σε ευρωπαϊκό κλειστό μπάσκετ και μάλιστα το συνδύασε με νίκη!

Η ομάδα που από τις 10 Οκτωβρίου 1984 (όταν είχε χάσει από την Χάποελ Τελ Αβίβ για τον πρώτο γύρο του, πάλαι ποτέ, Κυπέλλου Κόρατς) απουσίαζε από τα γήπεδα της «γηραιάς ηπείρου» επικράτησε, στο Βέλγιο, της Μονς Ενό 78-75 για την 1η αγωνιστική του FIBA Europe Cup!

Μια ιστορική στιγμή για ένα σύλλογο που προ 4ετίας βολόδερνε στα ...αλώνια της Β' Εθνικής...

Μάλιστα καμιά 60αριά φίλοι του βρέθηκαν στις εξέδρες ενισχύοντας την ομάδα του Σεγκούρα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζέρμαν με 21 πόντους ενώ εξίσου καλός ήταν ο Γόντικας με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ

Ο Ιωνικός μπήκε καλά στο ματς προηγούμενος με τέσσερις πόντους (10-14) με λέι απ του Γόντικα, κλείνοντας τη πρώτη περίοδο, στο +1 με καλάθι του Άρτις (20-21).

Το ματς παρέμεινε «κλειστό» στο 2ο δεκάλεπτο, όπου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, αλλά η ομάδα της Νίκαιας πήγε στο ημίχρονο διατηρώντας την πρωτοπορία χάρη σε φάουλ του Αθηναίου (35-36).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μισού, οι Νικαιώτες παίζοντας εξαιρετικά έφτασαν στο +9 (41-50) και μ’ αυτή τη διαφορά έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο (52-61). Ίδια εικόνα και στο τέταρτο όπου η διαφορά έγινε διψήφια (+10). Η απέλπιδα προσπάθεια των γηπεδούχων στο τελευταίο δίλεπτο περιόρισε την έκταση της ήττας τους στο τρίποντο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 35-36, 52-61, 75-78

ΜΟΝΣ: Κέιτζ 2, Νίκολς 9 (2), Πάσαλιτς 7 (1), Πενάβα 11 (4/5 δίποντα), Τάιους 16 (2), Χένσον 12 (2), Μιντογκό, Μορτάν 3, Ενζεκβεσί (6/14 δίποντα, 5 ριμπάουντ).

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αθηναίου 7 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χουγκάζ 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τζέρμαν 21 (5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κολοβέρος 3 (1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γόντικας 18 (8/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μουσταφά 7 (4 ριμπάουντ), Άρτις 6 (3/3 δίποντα), Αρσενόπουλος 3, Μούρτος 4, Γκιουζέλης 2.

Ομαδικά στατιστικά της Μονς: 17/34 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 17/20 βολές, 29 ριμπάουντ (15+14), 20 ασίστ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού:20/32 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 14/15 βολές, 36 ριμπάουντ (25+11), 16 ασίστ, 21 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 τάπες.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαχίν, Μαβισού, Μανχείμ