Νίκη Λευκάδας - Ολυμπιακός 69-78: Καρέ της κούπας στο Λιμάνι

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού στέφθηκε για 4η διαδοχική χρονιά Κυπελλούχος Ελλάδας, κερδίζοντας σε έναν συναρπαστικό τελικό τη Νίκη Λευκάδας, με σκορ 78-69.

Οι ερυθρόλευκες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν από το πρώτο πεντάλεπτο "αέρα" 9 πόντων (8-17), τον οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-24). Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και υψηλό σκορ, για δεδομένα τελικού.

Η Εβίνα Σταμάτη ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (16-26) και μόλις στο 12' η αθλήτρια του Ολυμπιακού συμπλήρωσε 3 φάουλ. Η Αφροδίτη Κοσμά με τρίποντο έκανε το 18-31 στο 13:17 και από εκείνο το σημείο παγιώθηκε μια διαφορά ασφαλείας για την ομάδα του Παντελάκη.

Στο 14:20 ο Ολυμπιακός έφτασε στο +14 (22-36), "πνίγοντας" με την άμυνά του τις τυπικά γηπεδούχες. Νικολοπούλου και Τζόνσον ήταν ασταμάτητες και ανέβαζαν σταδιακά τη διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού (27-42 στο 18:00 και 29-45 στο ημίχρονο).

Με τις Νάιτ και Γουόκερ να σκοράρουν στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, η Νίκη Λευκάδας έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 7-2, μειώνοντας σε 36-48 στο 23:44. Η Έλενα Τσινέκε μείωσε στους 10 πόντους (40-50) στο 26:10 και η Σμιθ με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 7 (43-50). Νέο καλάθι από τη Νάιτ και το -16 έγινε -5 (45-50) στο 28'. Η Νικολοπούλου με δύο βολές και η Λικέντρα Τζόνσον με κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό, επανέφερε τη διαφορά στο +9 για τον Ολυμπιακό (47-56). Ενα τρίποντο της Νικολοπούλου διαμόρφωσε το 49-59, σκορ 3ης περιόδου.

Η Νίκη Λευκάδας μείωσε στους 8 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, αλλά Τζόνσον - Νικολοπούλου - Σταμολάμπρου έφεραν τη διαφορά στο +15 για τον Ολυμπιακό (51-66). Με επί μέρους σκορ 10-1 και με πρωταγωνίστρια τη Νάιτ η Λευκάδα μείωσε σε 61-67 στο 35'. Ομως δύο τρίποντα από τις Τόμας και Νικολοπουλου έφεραν τον Ολυμπιακό γρήγορα στο +12 (61-73) στο 37' και στο +15 στο 38' με λέι απ της Λικέντρα Τζόνσον. Κάπου εκεί τελείωσαν όλα και ο Ολυμπιακός πανηγυρίζει την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας για 4η συνεχόμενη χρονιά.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 29-45, 49-57, 69-78