Πρωτέας Βούλας - Ολυμπιακός 56-77: Νίκη με το μυαλό στα πλέι οφ του EuroCup (βαθμολογία)

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού για το πρωτάθλημα νίκησαν εύκολα στη Βούλα 77-56 τον Πρωτέα

Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών, ο Ολυμπιακός χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα νίκησε στη Βούλα 77-56 τον Πρωτέα και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 7-1. Πλέον η προσοχή στρέφεται στο εντός έδρας παιχνίδι της Τετάρτης με την TTT Ρίγα, για τα πλέι οφ του EuroCup.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-0, όμως οι γηπεδούχες βρήκαν τις λύσεις και ισοφάρισαν (9-9). Ο Ολυμπιακός ξέφυγε εκ νέου (17-10) με πρωταγωνίστρια την Χριστινάκη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο άνοιξε η διαφορά, με τις «ερυθρόλευκες» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 15 πόντων (41-26).

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού συνέχισαν το ίδιο δυνατά και στην επανάληψη, φτάνοντας τη διαφορά στους 20 πόντους (54-34). Ο Πρωτέας μείωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο (49-61), αλλά οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν ξανά στροφές και έφτασαν στη νίκη με 77-56.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 26-41, 43-60, 56-77

Διαιτητές: Γαρινή-Κούλης Χ.-Καψιώχας

Πρωτέας Βούλας (Δεσποτάκης): Μορχάουζ 11(1), Σταμάτη 3(1), Πολυμένη 7, Ζουρνή, Σακελλαρίου, Χατζηγιακουμή 6(2), Αλεξιά 15, Αναστασοπούλου Χ. 6, Σάντερς, Τζανετάτου 8(2).
Ολυμπιακός (Νίκλας): Ουίλιαμς 13, Σπυριδοπούλου 2, Νικολοπούλου 5(1), Καρλάφτη 3(1), Αναστασοπούλου Μ. 2, Δίελα, Βίτολα 13(2), Χριστινάκη 17, Κολλάτου 7(1), Τόμπιν 15 (11ρ.).

Δηλώσεις:

Θάνος Νίκλας: «Συγχαρητήρια στα κορίτσια! Είχαμε μια καθαρή νίκη, διαχειριστήκαμε κάποια πράγματα και χρόνους, και τώρα, πάμε να δουλέψουμε για το επόμενό μας παιχνίδι».

Ελεάννα Χριστινάκη: «Συγχαρητήρια στον Πρωτέα, έχει φτιάξει μια ανταγωνιστική ομάδα με ελληνικό νεανικό κορμό και βοηθάει στην ανάπτυξη του γυναικείου μπάσκετ στην Ελλάδα. Είναι αξιέπαινη η προσπάθεια που κάνουν με τη νέα γενιά. Όσον αφορά εμάς, μας βοήθησε το παιχνίδι με τον Πρωτέα πολύ στο να δουλέψουμε πολλά πράγματα που θέλουμε να εφαρμόσουμε στο παιχνίδι της Τετάρτης με την ΤΤΤ Ρίγα».

11. Αθηναϊκός 0-8 8

*Οι τέσσερις πρώτες παίζουν για τις θέσεις 1-4, οι τέσσερις επόμενες για τις θέσεις 5-8 και οι τρεις τελευταίες στα πλέι άουτ (υποβιβάζεται μία ομάδα)