Εύνικος - Ολυμπιακός 41-79: Με «όπλο» την άμυνα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του Εύνικου με 79-41 για την όγδοη αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Νικηφόρα επέστρεψε στο πρωτάθλημα, μετά την πρόκριση στη φάση των «32» του Eurocup, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, που αγωνίστηκαν χωρίς την Καρλάφτη, επικράτησαν εύκολα με 79-41 του Εύνικου ΓΑΣ στο κλειστό της Εργάνης, για την 8η αγωνιστική της Α1, σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησαν απόλυτα, από το ξεκίνημα, καθώς «έκλεισαν» το πρώτο δεκάλεπτο με 25-3 προβάδισμα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και προηγήθηκε με 21-1, 2:27 πριν από το φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου, με καλάθι της Σπυριδοπούλου. Η Χριστινάκη διατήρησε το +20 (3-23), με λέι απ στο 2:04, ενώ στο 0:03, η Κολλάτου ανέβασε τη διαφορά στο +22, για το 25-3 της πρώτης περιόδου. Στο 6:39 του δεύτερου δεκάλεπτου, η Χριστινάκη «χτύπησε» ξανά, για το +25 (5-30) του Θρύλου, ο οποίος με δύο βολές (2/2) της Τόμπιν (0:35), έφτασε στο 40-19. Ο Εύνικος μείωσε σε 40-21, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Αξιοσημείωτο είναι, ότι στη δεύτερη περίοδο, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας δέχθηκαν 18 πόντους και σκόραραν 15.

Με καλάθι της Χριστινάκη (9:00) «μπήκαν» οι «ερυθρόλευκες» στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας το 42-21, με την Γουίλιαμς να φτάνει τους 14 πόντους, «γράφοντας» το 46-23, στο 7:36. Τρία λεπτά αργότερα (4:19), η Αμερικανίδα γκαρντ σκόραρε και πάλι, οδηγώντας τον Ολυμπιακό στο +29 (28-57), με τις γηπεδούχες να μειώνουν σε 57-33. Στο 0:25, η Τόμπιν έκανε το 61-33, με τον Εύνικο ΓΑΣ να μειώνει, για το 61-36 της τρίτης περιόδου. Στο 6:01 του τέταρτου δεκάλεπτου, η Αναστασοπούλου έδωσε «αέρα» 31 πόντων (36-67) στον Θρύλο, με τη Σπυριδοπούλου να κάνει το +33 (36-69), πέντε λεπτά για το φινάλε. Τρίποντο της Σπυριδοπούλου (4:33) και +36 (36-72) οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, με τη Δίελα να σκοράρει και αυτή από τα 6,75μ. (3:57), για το +37 (38-75). Το +40 (39-79) ήρθε από τη νεαρή «ερυθρόλευκη» Κυριακούδη, 10 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ματς, με τον Εύνικο να μειώνει, για το τελικό 79-41.

Τα δεκάλεπτα: 3-25, 21-40, 36-61, 41-79

ΕΥΝΙΚΟΣ (Βελτσίστας): Στούπα 5(1), Μπάτλς 10(2), Φραγκούλη, Χατήρα 2, Κασάπογλου 8(2), Τσιανάκα 1, Βιντσιλαίου 4, Μπέρκμαν 8, Κωτσίνη, Σμιθ 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Γουίλιαμς 20(1), Κυριακούδη 2, Σπυριδοπούλου 9(1), Σύρρα, Νικολοπούλου, Αναστασοπούλου 2, Δίελα 3(1), Βίτολα 10(1), Χριστινάκη 16(2), Κολλάτου 9(1), Τόμπιν 8.