Εσπερίδες - Ολυμπιακός 59-98: «Ξεμπούκωσαν» τα κορίτσια του Θρύλου!

Ο Ολυμπιακός, πιάνοντας σπουδαία απόδοση, νίκησε στην Καλλιθέα τις Εσπερίδες με 98-59

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και για την 15η αγωνιστική της Α1 γυναικών συνέτριψε τις Εσπερίδες στην Καλλιθέα με 98-59! Οι «ερυθρόλευκες» προχωρούν έτσι αήττητες (15-0) στο πρωτάθλημα. Κορυφαίες του Ολυμπιακού οι Σταμολάμπρου (23π.), Γκούσταφσον (19π.) και Σουκ (15π.).

Οι «ερυθρόλευκες» έβγαλαν ενέργεια απ΄ το ξεκίνημα. Πήραν το προβάδισμα και έκλεισαν την α’ περίοδο στο +10 (23-33). Η επίθεση ήταν αυτή που είχαμε συνηθίσει από τα κορίτσια του Θρύλου, χωρίς να παραβλέπεται η άμυνα, και ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 56-39. Γκούσταφσον, Σταμολάμπρου και Σουκ αιχμές του δόρατος. Για τις Εσπερίδες καλύτερη ήταν η Γούλφολκ.

Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν το ίδιο δυνατά και στην επανάληψη, ανεβάζοντας τη διαφορά. Στο 30’ ήταν μπροστά με 80-46. Οι Εσπερίδες δεν μπορούσαν να προβάλουν αντίσταση και ο Ολυμπιακός με το πόδι πατημένο στο γκάζι, έφτασε στη νίκη με 98-59!

Διαιτητές: Τσακιράκη-Γρίβα-Λαζόγκα
Δεκάλεπτα: 23-33, 39-56, 46-80, 59-98
Εσπερίδες (Σόφτσης): Στολίγκα 5(1), Βιργιόγκε 14 (12ρ.), Γασπαράτου 5, Πρίφτη 2, Κορρέ 4(1), Μαργέλου 2, Σεγκούρα, Κασάπογλου 10(2), Γούλφολκ 17(2τρ., 4ασ.).
Ολυμπιακός (Νίκλας): Αγραφιώτη, Σταμολάμπρου 23(2), Σταμάτη 9(1), Αγιούσο 9(1τρ., 6ρ., 8ασ.), Σύρρα 6, Γκούσταφσον 19, Νικολοπούλου 8 (9ασ.), Δίελα, Γκουζέλου, Αυτζή 5, Σουκ 15 (9ρ.), Βαμβακά 4.