Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 76-81: «Καθάρισαν» Σταμάτη και Νικολοπούλου! (βαθμολογία)

Ο Ολυμπιακός υπέταξε στη Λεωφόρο 81-76 τον Παναθηναϊκό και εξασφάλισε το πλεονέκτημα της έδρας στους τελικούς της Α1 γυναικών!

Δείχνοντας χαρακτήρα στο φινάλε και με πρωταγωνίστριες τις «παλιές» Σταμάτη (20π. με 4 τρίποντα) και Νικολοπούλου (16π., 8ρ., 8ασ.), ο Ολυμπιακός θριάμβευσε στη Λεωφόρο επί του Παναθηναϊκού με 81-76 και συνεχίζει αήττητος (13-0) στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 γυναικών! Με τη νίκη αυτή ο Θρύλος καπάρωσε το πλεονέκτημα της έδρας στους τελικούς!

Το ντέρμπι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες νευρικές και άστοχες. Οι γηπεδούχες άνοιξαν το σκορ (3-0) αλλά οι «ερυθρόλευκες» προσπέρασαν με 9-5. Οι «πράσινες» ισοφάρισαν (9-9) και πήραν ξανά προβάδισμα με 12-11. Η πρώτη περίοδος βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 17-15. Χολμς (7π.) και Λύμουρα (5π.) πρώτες σκόρερ του ΠΑΟ, ενώ από τον Ολυμπιακό 7π. είχε η Πλουφ.

Ο ΠΑΟ έκανε το 21-15 στο ξεκίνημα της β’ περιόδου, αλλά με την Χάμπλιν οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 21-19 και η Νικολοπούλου έκανε το 21-21. Οι «πράσινες» ξέφυγαν πάλι (26-21), όμως ο Ολυμπιακός έβγαζε αντίδραση (33-31). Με τρίποντο της Φιτζέραλντ ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (36-31). Οι γηπεδούχες είχαν με 3 φάουλ την Κάιζερ και ο Ολυμπιακός την Πλουφ.

O Παναθηναϊκός πήγε στους εννιά με την έναρξη του β’ μέρους (40-31) αλλά οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν πάλι να μειώσουν (46-43). Η Βίτολα μάλιστα έφερε το ματς στα ίσα (52-52). Με τρίποντο της Νικολοπούλου ο Ολυμπιακός πήρε και το προβάδισμα (56-54) αλλά η απάντηση ήρθε απ΄ την Χατζηνικολάου (57-56).

Όλα θα κρίνονταν στην τέταρτη περίοδο. Με την Σπυριδοπούλου προηγήθηκε ο Ολυμπιακός με 64-61 και η ίδια με τρίποντο έκανε το 67-61! Με την Φιτζέραλντ ο ΠΑΟ μείωσε σε 66-69, αλλά η Σταμάτη με μεγάλο τρίποντο έκανε το 66-72. Στο +8 ο Ολυμπιακός με τη Νικολοπούλου (66-74). Η Λύμουρα έκανε το 69-74 αλλά απάντησε η Σταμολάμπρου (69-77). Οι «ερυθρόλευκες» έμειναν ψύχραιμες στα τελευταία λεπτά και πήραν τη νίκη με 81-76 και το πλεονέκτημα της έδρας στους τελικούς, όπου θα μπουν με 2-0 (στις 4 νίκες ο τίτλος).

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-31, 57-56, 76-81

Διαιτητές: Κάρδαρης-Τσολάκος-Ζακεστίδης

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16 (10 ρ., 7 ασ.), Φιτζέραλντ 20 (1), Λύμουρα 11 (3τρ., 5 ασ.), Κωτούλα, Μπουντούρη, Χολμς 18 (1), Χατζηνικολάου 9 (2), Κάιζερ 2

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 9 (1), Τόλφρι 3 (1), Σταμολάμπρου 4 (1), Σταμάτη 20 (4/7 τρ.), Σπυριδοπούλου 9 (1), Νικολοπούλου 16 (1τρ., 8 ρ., 8 ασ.), Δίελα, Βίτολα 12 (10ρ.), Χάμπλιν 8.

1. Ολυμπιακός 26 (13-0)
2. Παναθηναϊκός 26 (12-2)
3. Εσπερίδες 23 (9-5)
4. ΠΑΟΚ 21 (6-9)