Χανιά - Ολυμπιακός 50-91: Βόλτα οι «ερυθρόλευκες» ενόψει ντέρμπι! (βαθμολογία)

Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα τα Χανιά με 91-50 και συγκεντρώνεται στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό

Χωρίς να αφήσει να αμφισβητηθεί η ανωτερότητά του, ο Ολυμπιακός πέρασε και απ΄ τα Χανιά, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 91-50 και συνεχίζει αήττητος (12-0) στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 γυναικών!

Από το ξεκίνημα οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν τις διαθέσεις τους και προηγήθηκαν με 16-2, για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο 30-18. Τα Χανιά βελτιώθηκαν, αλλά ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 21 πόντων (51-30).

Τα κορίτσια του Ζίμπαρτς μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 30 (64-34). Η γ’ περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο 74-43. Το φινάλε μπορεί να είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αλλά οι «ερυθρόλευκες» δεν χαλάρωσαν και πήγαν στο 80-45. Το ματς τελείωσε με τον Ολυμπιακό νικητή με 91-50!

Ο Ολυμπιακός πλέον συγκεντρώνεται στο εξ αναβολής ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό που είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη (Λεωφόρος, 18.30).

Τα δεκάλεπτα: 18-30, 30-51, 43-74, 50-91

Διαιτητές: Κατραχούρας-Κατσαπρακάκης-Γρίβα
ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τζουγκράκη 5 (4ασ.), Πρασιανάκη, Αργυροπούλου 2, Σαλιάι, Παπαδάκη, Μαυράκη, Τσιχλάκη 1, Οικονομάκη 8, Ντέλιτς 8(1), Φάρου 9, Χάρις 17 (8ρ).
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 7 (7ρ.), Τόλφρι 13(2), Σταμολάμπρου 18(2), Σταμάτη 4(1), Αλεξανδρή 1, Σπυριδοπούλου 12(1τρ., 7ρ., 5ασ.), Σύρρα 4 (4κλ.), Νικολοπούλου 8(1τρ., 6ασ.), Δίελα 3, Βαμβακά 4 (8ρ.), Βίτολα 10, Χάμπλιν 7.

Δηλώσεις:

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Μία νίκη με πολύ καλή άμυνα. Είχαμε καλή αμυντική λειτουργία, στην επίθεση κάναμε κάποια εύκολα λάθη, αλλά είμαι ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας μου. Είναι πολύ σημαντικό, που όλες οι αθλήτριες βοήθησαν και έκαναν μια πολύ καλή προσπάθεια».

Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου: «Σήμερα, η ομάδα μας παρουσιάστηκε σοβαρή και συγκεντρωμένη, τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση. Ακολουθήσαμε το πλάνο του προπονητή, έγινε μεγάλο ροτέισον και η ομάδα έπαιξε στο 100% για 40 λεπτά. Πλέον, στρέφουμε την προσοχή μας στο επόμενο παιχνίδι, απέναντι στον Παναθηναϊκό, που η νίκη θα μας δώσει το προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος».

Το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής

ΣΗΜΕΡΑ

ΟΑ Χανίων – Ολυμπιακός 50-91

ΑΥΡΙΟ

Μοσχάτου Α, 14.00: Ελευθερία Μ. - Εσπερίδες Καλ.: Ζιώγας-Κονταράτος-Κιουλάφας (Παυλόπουλος)

Λευκάδας, 14.00: Νίκη Λευκάδας - ΠΑΣ Γιάννινα: Καρακάσης-Τσακιράκη-Ασημακάκη (Κανελλόπουλος)

ΠΑΟΚ, 14.00: ΠΑΟΚ - Δάφνη Αγ. Δημητρίου: Ταρενίδης Στ.-Ξέρας-Καρακώστας (Τοζακίδης)

Ρεπό: Παναθηναϊκός

1. Παναθηναϊκός 25 (12-1)
2. Ολυμπιακός 24 (12-0)
3. Εσπερίδες 21 (8-5)
4. ΠΑΟΚ 20 (6-8)
5. ΟΑ Χανίων 19 (6-7)
6. Δάφνη Αγίου Δημητρίου 17 (4-9)