Ολυμπιακός - Νίκη Λευκάδας 81-67: «Εφτά στα εφτά» στην Α1 και τώρα η Μπουρζ (βαθμολογία)

Ο Ολυμπιακός παρά τις απουσίες του, νίκησε 81-67 τη Νίκη Λευκάδας και παρέμεινε αήττητος στην Α1 γυναικών

Μετά τη μεγάλη πρόκριση στο EuroCup, ο Ολυμπιακός επέστρεψε σήμερα στην Α1 γυναικών και κέρδισε στα βοηθητικά του ΣΕΦ 81-67 τη Νίκη Λευκάδας.

Οι «ερυθρόλευκες» συνεχίζουν έτσι αήττητες στο πρωτάθλημα, κάνοντας το «7 στα 7». Τα κορίτσια του Ολυμπιακού συνάντησαν δυσκολίες από τη Νίκη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη ανέβασαν την απόδοσή τους και μπόρεσαν να κυριαρχήσουν στο παρκέ.

Πλέον, η προσοχή στρέφεται στο σπουδαίο ματς της Πέμπτης, με την πανίσχυρη γαλλική Μπουρζ στο ΣΕΦ, για τα προημιτελικά του EuroCup.

Δεν έπαιξαν Σταμολάμπρου, Χάμπλιν, Τόλφρι, Πλουφ και Αλεξανδρή (οι ξένες άρρωστες).

Ολυμπιακός – Νίκη Λευκάδας 81-67

Διαιτητές: Τσώνος-Ρίζος-Μπακετέα
Δεκάλεπτα: 20-18, 45-39, 69-54, 81-67
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμάτη 9(1τρ., 5ασ., 3κλ.), Σπυριδοπούλου 18(2τρ., 8ρ.), Σύρρα 10, Νικολοπούλου 16 (7ασ., 3κλ.), Φουράκη, Δίελα 5(1), Βαμβακά 4, Βίτολα 19 (9ρ.).
Νίκη Λευκάδας (Λαμπρόπουλος): Κόφι 15 (10ρ.), Ντάλα 4(1), Δανδουλάκη Μ., Δανδουλάκη Α., Τζανετάτου 12(2), Μακμπράιντ 13(3τρ., 11ρ.), Τσαβόνι, Γιάνγκ 9(1τρ., 4ασ.), Οντουάιρ 14(2).

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Όταν κερδίζεις ματς με απουσίες, χτίζεις χαρακτήρα. Ξέραμε πριν από τον αγώνα, ότι θα έχουμε κάποια προβλήματα, ωστόσο έχουμε ένα ρόστερ με πολλές καλές αθλήτριες. Στο δεύτερο ημίχρονο, βελτιώσαμε κάποια πράγματα στην άμυνά μας, ανέβηκαν και κάποιες αθλήτριες και φτάσαμε στη νίκη».

Έλενα Σύρρα: «Έπρεπε να διαχειριστούμε την κατάσταση με κάποιες απώλειες που είχαμε, παρόλα αυτά στο δεύτερο ημίχρονο ανεβήκαμε, βρήκαμε τα πατήματά μας και πήραμε τη νίκη στην έδρα μας, απέναντι στην Νίκη. Όλα ξεκινούν από την άμυνα, δείξαμε συγκέντρωση και πήραμε τον αγώνα».

Α1 μπάσκετ γυναικών: Εύκολα ο Παναθηναϊκός 73-39 τα Χανιά