Πρωταθλητής στην Formula 3 ο γιος του Σουμάχερ

Ο γιος του Μίκαελ Σουμάχερ κατέκτησε το πρωτάθλημα της Formula 3 αφήνοντας υποσχέσεις για το μέλλον.

Ο γιος του θρύλου της Formula 1 Μίχαελ Σουμάχερ, Μικ, αναδείχθηκε νικητής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα F3. Ο γιος του επτά φορές παγκόσμιου πρωταθλητή, χάρη στη δεύτερη θέση στο δεύτερο αγώνα του Χοκενχάιμ, που ήταν και ο τελευταίος γύρος του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Formula 3, δημιούργησε ένα αξεπέραστο προβάδισμα έναντι του δεύτερου, του Άγγλου Νταν Τίτκουμ, κι ενώ νικητής της κούρσας ήταν ο Εσθονός Γιούρι Βιπς.

«Είμαι πολύ ευγνώμων στην ομάδα μου για το ότι κατόρθωσα να αποκτήσω αυτή την εμπειρία και μπόρεσα να ζήσω το όνειρό μου», δήλωσε ο Μικ Σουμάχερ, αφιερώνοντας τη νίκη στην ομάδα του, την Prema Theodore Racing. «Έχω μια τόσο ισχυρή ομάδα πίσω και γύρω μου... Αυτός ο τίτλος ήρθε χάρις σε αυτούς και γι΄ αυτούς», πρόσθεσε ο 19χρονος οδηγός, που φαίνεται πως βαδίζει στα χνάρια του αξεπέραστου πατέρα του.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ