MOTO GP: Δεύτερη σερί χρονιά παγκόσμιος πρωταθλητής ο Μπανάια!

Ο Πέκο Μπανάϊα πήρε το grand prix της Βαλένθια, τελευταίο της σεζόν, και μαζί τον παγκόσμιο τίτλο στα Μοto GP για 2η διαδοχική χρονιά.

Από το 2009, όταν ακόμη έτρεχε ο Βαλεντίνο Ρόσι, ένας Ιταλός, δεν είχε υπερασπιστεί επιτυχημένα τα «σκήπτρα» του παγκόσμιου πρωταθλητή, στα Μoto GP και ο Πέκο Mπανάϊα -που έγινε ο πρώτος συμπατριώτης του θρυλικού γιατρού που πήρε πέρσι τον τίτλο- το επανέλαβε το 2023 μετά τη νίκη του στο τελευταίο γκραν πρι της σεζόν στη Βαλένθια.

Ο αναβάτης της εργοστασιακής ομάδας Ducati Lenovo είχε εξασφαλίσει το πρωτάθλημα όταν ο Χόρχε Μαρτίν, ο διεκδικητής του τίτλου, δεν απέφυγε τα λάθη και είχε πτώση 22 γύρους πριν το τέλος παρασέρνοντας τον Μάρκεθ.

Για την ιστορία ο Φάμπιο ντι Τζιαναντόνιο της Gresini ήταν 2ος και ο Ζοάν Ζαρκό της Pramac πήρε την 3η θέση και συμπλήρωσε το βάθρο.