Κύπελλο Γυναικών: Νίκη του Πανιωνίου κόντρα στον ΦΟ Βριλησσίων με 3-0

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Πανιωνίου νίκησε τον ΦΟ Βριλησσίων με 3-0 και θα συνεχίσει την πορεία της στο Κύπελλο

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα της ομάδας βόλεϊ γυναικών του Πανιωνίου στο Κύπελλο. Ο Ιστορικός επιβλήθηκε του ΦΟ Βριλησσίων στο «Ανδρέας Βαρίκας» με 3-0 σετ και έτσι θα συνεχίσει την πορεία του στη διοργάνωση.

Οι «κυανέρυθρες» αν και βρέθηκαν πίσω με 2-5 κατάφεραν να ισοφαρίσουν χάρη σε μπλοκ της Φωτεινού. Η Σαΐνι σκόραρε για το 8-7 δίνοντας έτσι το προβάδισμα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης. Με πόντο της Ρούση το σκορ ανέβηκε στο 11-7, ενώ με νέο μπλοκ της Φωτεινού η διαφορά εκτοξεύθηκε στο 15-7. Η Ρούση στη συνέχεια έγραψε το 16-7 και ανάγκασε τις φιλοξενούμενες να πάρουν τάιμ άουτ, καθώς δέχτηκαν ένα σερί 10-0. Ο Πανιώνιος δεν κατέβασε στροφές και με πόντο της Σαΐνι παρέμεινε μπροστά με 18-9. Το λανθασμένο σερβίς της Παυλοπούλου έδωσε «αέρα» δέκα πόντων στον Ιστορικό (21-11), ο οποίος πήρε το σετ μετά από πόντο της Παπαδοπούλου (25-12).

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με πόντο της Καρέλια, ενώ η Παπαδοπούλου σκόραρε για το 5-2, με αποτέλεσμα ο κόουτς Τριανταφυλλόπουλος να πάρει νέο τάιμ άουτ. Παρά τη διακοπή ο ρυθμός των «κυανέρυθρων» δεν έπεσε και η Καρέλια με μπλοκ έγραψε το 12-7. Η κεντρική του Πανιωνίου πήρε άλλη μία «μάχη» στο φιλέ και με νέο μπλοκ έκανε το 14-7. Στην πορεία η προσπάθεια της Ντα Φοσένκα σταμάτησε στο φιλέ (17-1) και η Αλβάρεζ με δικό της πόντο έγραψε το 21-10. Μάλιστα η Κουβανή τελείωσε το σετ με σκορ 25-17.

Στο τρίτο σετ ο Ιστορικός είχε ξανά το προβάδισμα και μετά από λάθος της Μπαλάσκα προηγήθηκε με 4-1. Η Διολή με ωραίο τρόπο σκόραρε για το 7-2 και με δύο συνεχόμενους άσους της Παπαδοπούλου το σκορ πήγε στο 11-7. Η Καρέλια ξανά με μπλοκ έγραψε το 15-9, ενώ η Αλβάρεζ σκόραρε εύκολα για το 18-10. Η διαφορά έφτασε στο +10 ύστερα από πόντο της Καρέλια, ενώ με άσο η Παπαδοπούλου έκλεισε το σετ στο 25-15.

Τα σετ: 25-12, 25-17, 25-15

Πανιώνιος (Λυκογιάννη): Καρέλια 7 (5 μπλοκ, 2/5 επιθέσεις), Ρούση 14 (1 άσος, 13/32 επιθέσεις, 42% υποδοχή), Φωτεινού 5 (2 μπλοκ, 3/5 επιθέσεις, 100% υποδοχή), Παπαδοπούλου 11 (7 άσοι, 4/15 επιθέσεις, 46% υποδοχή), Αλβάρεζ 11 (1 μπλοκ, 10/20 επιθέσεις, Σαΐνι 4 (4/10 επιθέσεις), Διολή 1 (1/4 επιθέσεις), Λεωνίδου (λ) (50% υποδοχή), Βασιλαντωνάκη.

ΦΟ Βριλησσίων (Τριανταφυλλόπουλος): Σολωμού 1 (1/11 επιθέσεις), Έρωτα 4 (1 μπλοκ, 3/9 επιθέσεις), Ντα Φονσέκα 8 (8/24 επιθέσεις, 46% υποδοχή), Μπαλάσκα 6 (1 άσος, 5/19 επιθέσεις), Σίλβα 6 (6/18 επιθέσεις, 17% υποδοχή), Μποκή, Στάθη 3 (1 μπλοκ, 2/2 επιθέσεις), Λογαρά, Καραβοκύρη (λ) (44% υποδοχή), Παυλοπούλου.