League Cup «Νίκος Σαμαράς»: Πέρασε από την Κηφισιά με 3-0 ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαίο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του League Cup «Νίκος Σαμαράς» επικρατώντας 3-0 της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο.

Προβάδισμα πρόκρισης στην ημιτελική φάση του League Cup απέκτησε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία πέρασε νικηφόρα από το Ζηρίνειο, επικρατώντας με 3-0 σετ (19-25, 28-30, 22-25) της Κηφισιάς, στον πρώτο προημιτελικό αγώνα, μετρώντας 14 άσσους!

Την Τετάρτη (7/12), η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι θέλει να «σφραγίσει» την πρόκριση στο δεύτερο ματς, που θα διεξαχθεί στο Ρέντη στις 19:30, ενώ ο Θρύλος θα αντιμετωπίσει για τρίτη φορά την Κηφισιά σε διάστημα μιας εβδομάδας, καθώς οι δυο ομάδες θα συναντηθούν και το ερχόμενο Σάββατο (10/12, 21:30) στο «Μ. Μερκούρη», για την 7η αγωνιστική της Volley League.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 10-8 και 13-11, όμως με άσσο του Παγένκ, ισοφάρισε σε 13-13. Ο Κουμεντάκης έδωσε προβάδισμα (13-14) στον Θρύλο, ο οποίος, με άσσο του Τράβιτσα, ξέφυγε με +2 (15-17). Με καρφί του Κουμεντάκη, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν τη διαφορά στο +3 (15-18), ενώ με δυνατό χτύπημα του Ιντάλγκο, έφτασαν στο 21-18. Στη συνέχεια, ο Τράβιτσα, με κομπίνα, έκανε το 22-19, ο Ιντάλγκο κέρδισε δύο διαδοχικούς άσσος, για το 24-19, με τον Παγένκ να τελειώνει το πρώτο σετ, με 25-19, με πρώτο χρόνο!

Στο δεύτερο σετ, ο Παγένκ έδωσε προβάδισμα 3-1 στον Ολυμπιακό, με την Κηφισιά να περνάει μπροστά (5-4). Ο Ιντάλγκο ισοφάρισε σε 5-5, με καρφί, όμως οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +3 (8-5). Με άσσο του Τράβιτσα, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 9-9, ενώ ο Στερν κάρφωσε άουτ, για το 15-12 των γηπεδούχων. Η Κηφισιά βρέθηκε στο 21-18, μετά από κόκκινη κάρτα στον Τράβιτσα, καθώς και στο 23-20. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός αντέδρασε εξαιρετικά, προηγήθηκε με 25-24, μετά από άουτ των γηπεδούχων, ενώ με επίθεση του Στερν έφτασε στο 29-28! Έτσι, έπειτα από επαφή της Κηφισιάς στο φιλέ, οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν και το δεύτερο σετ, με 30-28!

Στο τρίτο σετ, ο Στερν έδωσε προβάδισμα 7-5 στον Ολυμπιακό, ενώ με δύο διαδοχικούς άσσους του Κουμεντάκη, το σκορ έφτασε στο 10-7. Ο Λινάρδος μπλόκαρε, για το 11-7, με τον Κουμεντάκη να «χτυπάει» ξανά, αυτή τη φορά με εντυπωσιακό καρφί, για το 13-9! Με πρώτο χρόνο του Παγένκ, ο Ολυμπιακός κράτησε το +4 (10-14), ενώ με δύο άσσους του Στερν, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έφτασε στο 22-19. Ο Ιντάλγκο, με μπλοκ, «έγραψε» το 23-19, ενώ δήλωσε ξανά «παρών», για το 24-21, με τον Δαλακούρα να τελειώνει το ματς, με πόντο, για το 25-22.

*** Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 29 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 14 άσσοι, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.