Παναθηναϊκός-Φοίνικας 1-3: Οι Συριανοί στο φάιναλ φορ Κυπέλλου με Τζούριτς

Με κορυφαίο τον Μίταρ Τζούριτς (7 μπλοκ) ο Φοίικας Σύρου κέρδισε στο άδειο λόγω τιμωρίας Μαρούσι, 3-1 τον Παναθηναϊκό και έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου ανδρών

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε χωρίς τον Σλοβένο κεντρικό Στάλεκαρ, τη θέση του πήρε ο Μπάσης και ο Φοίνικας χτυπούσε με επιτυχία από το κέντρο. Για άλλη μια φορά το μπλοκ ήταν το όπλο της κυκλαδίτης ομάδας (21 μπλοκ, έναντι 7), με τον Τζούριτς να είναι ο άρχοντας του φιλέ και τον Ιερεζουέλο να τον υποστηρίζει (5 μπλοκ)

Ο Φοίνικας έχασε το πρώτο σετ με 11 λάθη. Προηγήθηκε 21-23 από 21-19, αλλά ένα φιλέ του Τζούριτς και κακή εκτίμηση της μπάλας από τον Μιχάλοβιτς έφεραν την ισοφάριση και ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ με μπλοκ του Πρωτοψάλτη οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 18-22 αλλά ο Φοίνικας έκλεισε το σετ με 18-25 με μπλοκ του Στερν.

Με μπλοκ άουτ του Μιχάλοβιτς ο Φοίνικας Σύρου προσπέρασε για το 17-18 με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 17-20 στο τρίτο σετ μετά από λάθος των πρασίνων και μπλοκ του Τζούριτς και ο Φοίνικας διατήρησε τη διαφορά για το 22-25.

Στο τέταρτο σετ, με μπλοκ του Τζούριτς η ομάδα της Σύρου μείωσε στον πόντο (14-13) και ισοφάρισε σε 15-15 με πρώτο χρόνο του Κόστα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 15-17 μετά από λάθος του Ρανγκέλ και άσο του Τζούριτς. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 19-19 με άσο του Πρωτοψάλτη. Με μπλοκ του Μιχάλοβιτς ο Φοίνικας προηγήθηκε με 19-21 και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 21-21 με άσο του Μπάση.

Η ομάδα της Σύρου έκανε 21-22 με πέρασμα του Τζούριτς, ενώ η λάθος επίθεση του Ρανγκέλ έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι να πάρει προβάδισμα δύο πόντων. Το ματς ολοκληρώθηκε με δύο σερί μπλοκ του Τζούριτς.

Τα σετ 25-23, 18-25, 22-25, 21-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 2 άσσους, 48 επιθέσεις, 21 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 19 (16/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ.-38% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Ρανγκέλ 12 (9/15 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 4 (4/13 επ., 47% υπ.-35% άριστες), Βαν ντε Ντρις 16 (13/36 υπ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπάσης 6 (3/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 61% υπ.-39% άριστες), Ράπτης 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 44% υπ.-22% άριστες)
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Μιχάλοβιτς 27 (23/36 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ιερεσουέλο 7 (2/2 επ., 5 μπλοκ), Κόστα 12 (10/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζούριτς 13 (4/11 επ., 2 άσσοι, 7 μπλοκ), Φράγκος 8 (5/14 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ.-33% άριστες), Στερν 8 (4/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ.-30% άριστες) / Καρασαβίδης (λ, 53% υπ.-34% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παπαγγελόπουλος, Παπαδόπουλος.