Ολυμπιακός: Πανηγυρική πρόκριση για τα κορίτσια του βόλεϊ

Ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός και επικράτησε με 3-0 σετ του Μαρκόπουλου στο κλειστό του Ρέντη παίρνοντας την πρόκριση για τη β’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

Tην πρόκριση στη β’ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 3-0 σετ (25-23, 25-23, 25-18) του Μαρκόπουλου στο κλειστό του Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκες» μετά τη νίκη τους με 3-1 σετ στην έδρα του Μαρκόπουλου, διπλασίασαν τις νίκες τους, «σφραγίζοντας» το εισιτήριο για τη συνέχεια της διοργάνωσης στα δυο πρώτα σετ.

Στο πρώτο σετ, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο, ο Ολυμπιακός στην εξέλιξη του βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14-18, αλλά με ένα επιμέρους 4-0 σερί, ισοφάρισε σε 18-18.

Οι φιλοξενούμενες ανέκτησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο 20-21, όμως ο Ολυμπιακός με νέο 4-0 σερί, και άσσο της Φακοπουλίδου έφτασε στο σετ μπολ με 24-21.

Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 24-23, όμως η Αργυρίου σημείωσε το 25-23, δίνοντας το προβάδισμα στα σετ στον Ολυμπιακό.

Η ίδια εικόνα με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, επικράτησε και στο 2ο σετ. Μετά το 20-20, ο Θρύλος με ένα 4-0 σερί έφτασε στο σετ μπολ με 24-20, ύστερα από επίθεση της Ζιώγα.

Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 24-23, όμως η Φακοπουλίδου, τελείωσε το σετ στο 25-23, κλειδώνοντας παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Με δεδομένο ότι η υπόθεση της πρόκρισης είχε κριθεί, το 3ο σετ απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα φτάνοντας στο 25-18 και την τελική επικράτηση με 3-0 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Νομικού 3 (0/4 επ., 3 μπλοκ), Ζιώγα 9 (7/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φακοπουλίδου 11 (9/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 33% άριστες), Ξανθοπούλου 2 (2/5 επ.), Αργυρίου 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Τοτσίδου 11 (10/27 επ., 50% υπ. - 50% άριστες) / Κονόμι (λ, 60% υπ. - 60% άριστες), Παπαστεργίου, Συριστρατίδη 1 (1 άσος), Μιλεντίγιεβιτς 2 (2/7 επ., 50% υπ.-50% άριστες), Σακελλαρίου 2 (2 άσοι), Ανδρέου.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Δικαιούλια 7 (4/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπράιαν 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. - 32% άριστες), Νικολογιάννη 9 (7/20 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ. - 15% άριστες), Μπεντάρτ 12 (10/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρναούτου (0/3 επ.), Γκουντιμένκο 2 (0/3 επ., 2 μπλοκ) / Κόττα (λ, 36% υπ. - 29% άριστες), Δήμου (λ), Αλαγιάννη 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Λεπενιώτη 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ.-09% άριστες), Ευαγγελίου 5 (4/15 επ., 1 άσσος, 29% υπ.-14% άριστες), Καραγιάννη, Παυλοπούλου 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Σπανάκη 3 (3/11 επ.)