Στο «χρυσό σετ» αποκλείστηκε ο ΑΟ Θήρας

Τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του Challenge Cup, στο «χρυσό σετ» γνώρισε ο ΑΟ Θήρας από την Δρέσδη

Τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του Challenge Cup, στο «χρυσό σετ» γνώρισε ο ΑΟ Θήρας από την Δρέσδη. Οι Γερμανίδες νίκησαν με 3-1 σετ και ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα και στη συνέχεια επικράτησαν με 15-13. Η ομάδα της Σαντορίνης έκανε μεγάλη προσπάθεια αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην κυπελλούχο Γερμανίας.

Οι αθλήτριες του Μπράνκο Γκάιτς αν και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ, η Δρέσδη πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο .. χρυσό σετ. Ο ΑΟ Θήρας αν και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην αλλαγή τερρέν (8-4), δεν κατάφερε να ολοκληρώσει μία τεράστια πρόκριση. Τα σερβίς της Μλίναρ έκαναν ζημιά στην υποδοχή της Σαντορίνης και το 4-8 έγινε 10-8. Ο Α.Ο.Θ. πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ μετά από λάθος της Ρόλφζεν (12-11), όμως η Δρέσδη έφθασε πρώτη στους 15 πόντους με μία επίθεση της Κόρχονεν και ένα μπλοκ της Στρούμπε στη Μεντάρο που διαμόρφωσαν το 15-13.

Διαιτητές: Βαρμπλάν (Εσθονία), Τσεπίνοβα (Αγγλία).

Τα σετ: 3-1 (25-19, 19-25, 25-21, 25-12), Χρυσό σετ: 15-13

ΔΡΕΣΔΗ (Βάιμπλ): Ρόλφζεν 17 (13/31 επ., 4 μπλοκ, 57% υπ. - 19% άριστες), Στρούμπε 20 (13/21 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Στίγκροτ 18 (15/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. - 20% άριστες), Κούμπουρα 2 92/9 επ.), Κινγκ 1 (1/2 επ.), Βέιτζελ 8 (3/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ντουρ (λ, 55% υπ. - 35% άριστες), Βον Ρόμερ 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Μλίναρ 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κόρχονεν 12 (10/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 20 (17/40 επ., 3 μπλοκ), Μπρίνκμαν 19 (18/44 επ., 1 άσσος, 32% υπ. - 16% άριστες), Νογκουέρας 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μερτέκη 8 (7/24 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 19% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 7 (2/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 40% υπ. - 10% άριστες), Μπούκουρα (λ), Παναγιωτίδου 1 (1/2 επ.), Βενέτη, Καραφουλίδου, Κούση, Γενιτσαρίδη (25% υπ. - 25% άριστες).