Γενισέι - Ολυμπιακός 1-3: Θρυλικά κορίτσια στη Σιβηρία!

Μεγάλη νίκη με 3-1 σετ πέτυχε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού, σε βάρος της Γενισέι, για τους "16" του Challenge Cup.

Τεράστιο βήμα πρόκρισης στους "8" του Challenge Cup έκαναν τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάσεβιτς, καθώς επικράτησαν 3-1 σετ της Γενισέι στη Σιβηρία, στο πρώτο παιχνίδι της διοργάνωσης!

Το πρώτο σετ το πήρε η Γενισέι με 25-21, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας, ο Ολυμπιακός πήρε τα επόμενα τρία και την καθαρή νίκη, που τον καθιστά φαβορί για πρόκριση, ενόψει της ρεβάνς, που θα γίνει στο κλειστό του Ρέντη την Τετάρτη (5/2, 17:30).

Νωθρό ξεκίνημα…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά στην αναμέτρηση και δεχόμενος ένα σερί έμεινε πίσω στο σκορ με 5-0. Η Γενισέϊ αύξησε το προβάδισμά της φτάνοντας στο 7-1 και στο 8-2, με τις «ερυθρόλευκες» μετά το 10-3, να αντιδρούν και με ένα 5-0 σερί να μειώνουν τη διαφορά και να πλησιάζουν στους δυο πόντους για το 10-8. Στην συνέχεια η ρώσικη ομάδα «απάντησε» και διεύρυνε εκ νέου το προβάδισμά της για το 16-11 αυξάνοντας στο +5 τη διαφορά στο 19-14. Aκολούθησε το 21-15 με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 21-18 με ένα 3-0 σερί όμως δεν ολοκλήρωσε την προσπάθεια ανατροπής με τη Γενισέϊ να επικρατεί με 25-21 και να προηγείται με 1-0 στα σετ.

Άμεση αντίδραση και ισοφάριση σε 1-1!

Ο Θρύλος μπήκε πιο δυναμικά στο 2ο σετ και εμφανή διάθεση να αντιδράσει. Στο ξεκίνημά του προηγήθηκε γρήγορα με 6-2. Οι γηπεδούχες μείωσαν στον πόντο σε 9-10 και 10-11 όμως οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον έλεγχο και αύξησαν εκ νέου σταδιακά το προβάδισμά τους. Ακολούθησε το 12-15 και μετά το 14-17, ο Θρύλος με ένα 3-0 σερί απέκτησε την σημαντική διαφορά του +5 για το 15-20 και το 16-21. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς αύξησε στο +6 το υπέρ της προβάδισμα στο 17-23, όταν δέχθηκε ένα 3-0 σερί χάρη στο οποίο μείωσε σε 20-23 η Γενισέϊ. Παρ’ όλα αυτά ο Ολυμπιακός πήγε στο σετ μπολ με 20-24 και πήρε το σετ με 20-25 ισοφαρίζοντας άμεσα σε 1-1 τα σετ!

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία και προβάδισμα!

Το ξεκίνημα του 3ου σετ, ήταν διαφορετικά από τα δυο προηγούμενα αφού καμία ομάδα δεν ξέφυγε από νωρίς στο σκορ. Μέχρι το 5-6 οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο αλλά ο Θρύλος ήταν αυτός που αύξησε το προβάδισμά του πηγαίνοντας αρχικά στο 6-8 και στο +4 στη συνέχεια για το 7-11. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν επιβάλει το παιχνίδι τους και αύξησαν τη διαφορά στο +6 στο 9-15 και στο 12-18 στο σημείο που έλεγχαν απόλυτα την κατάσταση. Με συγκέντρωση και σοβαρότητα ο Ολυμπιακός πήγε στο 17-23 και στη συνέχεια στο σετ μπολ με 18-24 για να πάρει το σετ με 19-25 και να ανατρέψει την κατάσταση ανακτώντας το προβάδισμα για πρώτη φορά με 2-1 στα σετ.

«Θεμέλια» πρόκρισης!

Στην έναρξη του 3ου σετ η Γενισέϊ προηγήθηκε με 3-1 με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 5-5. Οι γηπεδούχες κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 8-7, όταν οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν για πρώτη φορά (μετά το 0-1) στο 3ο σετ με 8-9. Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 11-11 με τον Ολυμπιακό να ανακτά προβάδισμα +2 για πρώτη φορά στο σετ με 11-13. Η Ρώσικη ομάδα απάντησε με 3-0 σερί για την ανατροπή με 14-13, αλλά ο Θρύλος δεν έχασε την συγκέντρωση του και απάντησε με ένα σερί τεσσάρων διαδοχικών πόντων χάρη στο οποίο απέκτησε προβάδισμα με +3 στο 14-17. Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο και έφτασε αρχικά στο 16-21 και στο 17-22 και στο 18-25 χάρη στο οποίο πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη με 3-1 σετ που την καθιστά φαβορί για την πρόκριση στους «8» του Challenge Cup!

Τα σετ: 1-3 σε 1.30. 25-21 (24’), 20-25 (22’), 19-25 (21’), 18-25 (23’)