Αυτοκτονία με 3 απίστευτα λάθη

Άγγιξε το 2-2, όταν προηγήθηκε 20-22 στο τέταρτο σετ, αλλά με 3 λάθη (άουτ του Οϊβάνεν και 2 κακές υποδοχές του Στεφάνου έφεραν το 25-23.

ΡΑΒΕΝΝΑ, ΑΠΟΣΤΟΛΗ

Πλήρωσε τα πολλά του λάθη στην υποδοχή και τις ημιτελείς επιθέσεις ο Ολυμπιακός και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ στη Ραβέννα από την ομώνυμη ομάδα. Οι «ερυθρόλευκοι» πλέον θα πρέπει να κερδίσουν στο ΣΕΦ, στις 11 Απριλίου με 3-0 ή 3-1 σετ την ιταλική ομάδα προκειμένου να διεκδικήσουν το CEV Challenge Cup στο χρυσό σετ.

Στο πρώτο σετ, οι δυο ομάδες έδιναν πραγματική μάχη, η Ραβέννα προηγήθηκε 25-24 κι πήρε το σετ 26-24 με άσο στον Χριστοφιδέλη. Ήταν ένα σετ που χαρακτηρίστηκε από τα λάθη του Αλεξίεφ, κάτι που δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο σκορ.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 16-21, αλλά μετά έκανε πολλά λάθη και η Ραβέννα έφτασε στο 22-23 με μπλοκ στον Αλεξίεφ. Ο Βούλγαρος πήρε το αίμα του πίσω με μπλοκ άουτ έκανε το 23-24 για να γίνει το 23-25 και 1-1 σετ με μπλοκ του Πετρέα.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα, προηγήθηκε 3-7, αλλά μετά ήταν σαν να έφυγε από το γήπεδο. Οι επιθετικοί δεν τελείωναν τις επιθέσεις, οι υποδοχείς έδιναν άσους και κάπως έτσι έγινε το 11-9 με δυο σερβίς του Μπούσεγκερ σε Αλεξίεφ, Στεφάνου. Απο εκεί και μετά κράτησαν το προβάδισμα και το διεύρυναν για να φτάσουμε στο 25-20.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του, όταν προηγήθηκε 20-22 και μετά από ένα ρεσιτάλ λαθών επέτρεψε στη Ραβένα σερί 5-1 να κερδίσει 25-23 και να έχει τον πρώτο λόγο για το Κύπελλο. Ο Ολυμπιακός λοιπόν ανέτρεψε το 19-17 προηγήθηκε 20-22 με υπέρβαση του Ιταλού πασαδόρου και μετά τράβηξε το… καλώδιο. Με άουτ του Οιβάνεν έγινε το 22-22, με 2 λάθη του Στεφάνου το 24-22 για να τελειώσει το ματς με επίθεση της Ραβένα 25-23.

Διαιτητές: Σκούντνικ - Μακόφσκι