Νίκη της Ζενίτ επί της Περούτζια με πρώτο διαιτητή τον Γεροθόδωρο (pic)

Η Ζενίτ Καζάν ήταν μεγάλη νικήτρια με 3-2 σετ  επί της Περούτζια στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ

Στον αγώνα της χρονιάς που είχε και ελληνικό χρώμα λόγω της παρουσίας του πρώτου διαιτητή Νώντα Γεροθόδωρου, η Ζενίτ Καζάν παρουσία 4.000 θεατών στο «Πάλα Μπαρτόν» της Περούτζια νίκησε την τοπική ομάδα του Λορέντζο Μπερνάρντι με 3-2 σετ.

Στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στην ημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό και κατά συνέπεια και για τον τίτλο της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ήταν μία τιτανομαχία μεταξύ της περσινής πρωταθλήτριας Ζενίτ Καζάν και της ομάδας που τον περασμένο Μάιο πήρε από την αγκαλιά της ρωσικής ομάδας τον Κουβανό Βενέρο Λεόν ο οποίος απόψε ήταν φανερά επηρεασμένος από τη μεγάλη πίεση.

Η Ζενίτ με νέο οδηγό τον Γάλλο Ερβίν Νγκαπέ βρήκε το δρόμο της στα δύσκολα του 3ου και του 5ου σετ και έτσι στην έδρα της έχει μικρό προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό όπου πολύ πιθανό να βρει για δεύτερη συνεχή χρονιά αντίπαλο την ιταλική Τσιβιτάνοβα η οποία στο άλλο ζευγάρι νίκησε εκτός έδρας την πολωνική Σκρα Μπελχάτοφ με 3-0 σετ.

Η Καζάν με φοβερή επίθεση και πίεση στο σερβίς είχε συνέχεια προβάδισμα στο 1ο σετ το οποίο και κατέκτησε βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου η Περούτζια προηγήθηκε 18-15 αλλά η Ζενίτ με άσσο στο video check ισοφάρισε 22-22. Με μπλοκ του Σαμοϊλένκο στον Λεόν η Ζενίτ έφτασε μία ανάσα από το 0-2 αλλά ο Λεόν με δύο επιθέσεις έκανε το 25-24 για την Περούτζια και ο Ρίτσι με μπλοκ στον Σαμοϊλένκο έκανε το 26-24 για το 1-1.

Τεράστια μάχη και στο 3ο σετ με το 16-11 για την Καζάν να γίνεται 17-16 για την Περούτζια με σερί 6-0. Παρόλα αυτά και πάλι η Ζενίτ προσπέρασε και με το λάθος του Αντερσον πήρε το σετ 28-26.

Η Περούτζια βελτίωσε υποδοχή και επίθεση και κατέκτησε το 4ο σετ στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Η Περούτζια προηγήθηκε 8-7 αλλά ο Νγκαπέ μετά από κακή υποδοχή συμπαίκτη του έβγαλε τη φάση από τις διαφημιστικές πινακίδες και με δύο μπλοκ η Ζενίτ έφερε τα πάνω κάτω.

Η Περούτζια πέρασε 11-10 με μπλοκ του Ατανασίεβιτς όμως στην επόμενη φάση ο Λεόν έχασε την κόντρα επίθεση για το 12-10. Με φοβερά μπλοκ από Σαμοϊλένκο, Άντερσον η Ζενίτ έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 13-11. Ο Λεόν μείωσε 14-13 και ο Άντερσον με δύσκολη επίθεση πήρε τη νίκη 15-13.

Διαιτητές: Νώντας Γεροθόδωρος, Σολτς Μετζόφι