Να ποιά είναι η Ραβένα, αντίπαλος του Ολυμπιακού

H Ραβένα κάποτε ήταν η κορυφαία ομάδα του κόσμου, την περίοδο 91-94, όταν και κατέκτησε τρία Κύπελλα Πρωταθλητριών Ευρώπης, τα δυο μάλιστα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Κατέκτησε 6 πρωταθλήματα στην Α1 Ιταλίας , αλλά την προηγούμενη δεκαετία υποβιβάστηκε μετά από μία μακρά περίοδο οικονομικών προβλημάτων. Κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα Ιταλίας το 1946. Το καλοκαίρι του 2013 και προκειμένου να κλείσουν ξεπεράσει την κρίση έκανε συγχώνευση με τις Ρόμπουρ Κόστα και το Πόρτο. Ο σύλλογος έκανε νέα αρχή διατηρώντας πρόεδρο τον Νταμιάνο Ντονάτι, ενώ από το 2016 ο Μάρκο Μπονίτα ανέλαβε τεχνικός διευθυντής.

Εχει στεφθεί τρεις φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης και μάλιστα συνεχόμενες με προπονητή τον σημερινό προπονητή του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι. Τότε χορηγός ήταν ο εκδοτικός όμιλος Μεσατζέρο που ανήκε στον Σίλβιο Μπερλουσκόνι. Μάλιστα τα δύο από τα τρία τρόπαια τα κατέκτησε στο στάδιο Ειρήνης και Φιλίας το 1992 και το 1993. Το 1992 νίκησε τον Ολυμπιακό 3-0 και το 1993 νίκησε την Μαξικόνο Πάρμα. Το 1991 κατέκτησε και το παγκόσμιο πρωτάθλημα συλλόγων που έγινε στην Φλορεντία και στην Τεργέστη όπου ο Ολυμπιακός πήρε την 3η θέση.

Εχει κατακτήσει δύο φορές το Σούπερ Καπ Ευρώπης και το CEV Cup του 1997 που ήταν και η τελευταία διάκριση. Εχουν φορέσει τη φανέλα της σπουδαίοι αθλητές όπως οι Βούλο, Σαρτορέτι, Γκαρντίνι και οι Αμερικανοί χρυσοί Ολυμπιονίκες Στιβ Τίμονς και Καρς Κίραλι.

Τα τελευταία τρία χρόνια την ομάδα έχει αναλάβει η εταιρεία Bunge. Πρόκειται για πολυεθνική εταιρεία με μητρική έδρα τις ΗΠΑ , που δραστηριοποιείται στο χώρο της εστίασης και των έτοιμων φαγητών.

Στο δρόμο για τον τελικό, αντιμετώπισε την Γκεντόφτε από την Δανία την οποία νίκησε στη Δανία 3-0 (25-19, 25-12, 25-20) ενώ στο Παλάτσο Μάουρο ντε Αντρέ της Ραβένα νίκησε με 3-2 (25-09, 20-25, 25-19, 25-27, 15-09).

Στη φάση των «16» υποδέχτηκε την Βόλεϊμπολ Μπρνο από την Τσεχία την οποία και νίκησε στον πρώτο αγώνα στην Ραβέννα με 3-0 (25-15, 25-19, 25-14). Στη ρεβάνς νίκησε και στην Τσεχία 3-0 (25-23, 29-27, 25-23).

Στη φάση των «8» αντιμετώπισε την πορτογαλική Μπενφίκα Λισσαβώνας την οποία νίκησε στον πρώτο αγώνα στην Ιταλία με 3-1 (22-25, 25-22, 25-23, 25-20). Πέρασε δύσκολα στη ρεβάνς στην Πορτογαλία καθώς βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ αλλά νίκησε με 3-2 (21-25, 25-22, 25-18, 22-25, 14-16) και προκρίθηκε.

Στα ημιτελικά γνώρισε ήττα σοκ στον πρώτο αγώνα στη Ραβέννα από την τουρκική Μάλι Μίλιε Πιγιάνκο με 3-0 (25-21, 25-19, 25-23) αλλά στην Άγκυρα νίκησε με 3-1 και πήρε την πρόκριση με 16-14 στο χρυσό σετ.

Η έδρα της είναι το Παλάτσο ντε Αντρέ (Viale Europa 1) μέσα σε ένα αχανές εμπορικό κέντρο στην καρδιά της πόλης.

Ο Αυστριακός Πολ Μπουτσέγκερ είναι ο διαγώνιος της ομάδας. Πασαδόρος ο Σαντιάγκο Ορντούνα που γεννήθηκε στην Αργεντινή αλλά έχει πάρει την ιταλική υπηκοότητα. Ακραίοι ο Αργεντινός Κριστιάν Πολγκάγιεν και ο Γάλλος Νίκολας Μαρεχάλ. Λίμπερο ο Ρικάρντο. Κεντρικοί είναι ο Βούλγαρος διεθνής Κράσιμιρ Γκεοργκίεφ και ο Ενρίνκο Ντιαμαντίνι.

Στην κανονική περίοδο του ιταλικού πρωταθλήματος 2017-18 πήρε την 8η θέση με 41 βαθμούς σε 26 αγώνες. Βρίσκεται όμως σε περίοδο φόρμας καθώς εκτός από τη νίκη της στην Άγκυρα νίκησε πριν λίγες μέρες νίκησε την Περούτζια με 3-2 στον δεύτερο αγώνα της φάσης 1-8 των πλέι οφ και διεκδικεί την απόλυτη ανατροπή με πρόκριση στα ημιτελικά. Η Περούτζια τερμάτισε στην πρώτη θέση της κανονικής περιόδου με μόλις 3 ήττες σε 26 ματς.