Ο Ολυμπιακός διέλυσε με 3-0 την Ντιέκιρχ και κατέρριψε δυο μεγάλα ρεκόρ!

Ο Ολυμπιακός διέλυσε στην κυριολεξία τη Ντίεκιρχ από το Λουξεμβούργο, αφού την κέρδισε με  3-0 (25-4, 25-2, 25-12) στον πρώτο αγώνα του Τσάλεντζ Καπ στο Ρέντη και κατέρριψε δυο μεγάλα ρεκόρ.

Πέρυσι ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει στο δρόμο για την κατάκτηση του τροπαίου την ελβετική Πφέφιγκεν με 3-0( 25-4 , 25-18, 25-20) και μετά από μετά από 17 χρόνια ισοφαρίστηκε το ρεκόρ πόντων σε σετ αγώνα ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Για τους ευρωπαϊκούς αγώνες του Ολυμπιακού το 25-04 ήταν το πιο ευρύ σκορ σετ και ισοφάρισε το 25-04 του Φιλαθλητικού Θεσσαλονίκης επί της κυπριακής ΑΕΚ Κυτίου στο CEV Cup της σεζόν 2001-02 και συγκεκριμένα στις 8/12/2001. Τώρα νέο ρεκόρ είναι το 25-2!

Μάλιστα η νίκη του Φιλαθλητικού επί της ΑΕΚ Κιτίου με 3-0 (25-04, 25-09, 25-07) ήταν η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη ελληνικής ομάδας στα ευρωπαϊκά κύπελλα από 1 Ιανουαρίου 1999 οπότε και καθιερώθηκε το σύστημα καταγραφής πόντων με 25 πόντους ανά σετ και άμεσης καταγραφής πόντων (κατάργηση αλλαγής). Τώρα ανήκει στον Ολυμπιακό που παραχώρησε μόλις 18 πόντους, με τον Κοβάτσεβιτς να χρησιμοποιεί στο τρίτο σετ αναπληρωματικές παίκτριες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Mπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 5 (3/4 επ., 2 άσσοι), Μέιφιλντ 7 (7/10 επ.), Λαμπρούση 8 (2/2 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Χίπε 6 (6/9 επ.), Έμοντς 3 (2/3 επ., 1 άσσος, 100% υπ. - 50% άριστες) / Κοκκινάκη (λ), Μιλιντίγιεβιτς (λ), Κωνσταντινίδου Αλ. 2 (2/2 επ.), Νικολογιάννη 3 (3/6 επ., 60% υπ. - 20% άριστες), Βλαχάκη 2 (1/5 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδου Λ. 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ).

ΝΤΙΕΚΡΙΧ (Μάσιμο Ταραντίνι): Φριτς Ισ. 2 (2/14 επ., 19% υπ. - 13% άριστες), Στογιάνοβα 2 (2/15 επ., 31% υπ. - 22% άριστες), Βάγκνερ Λ. 1 (μπλοκ), Ρόιτερ 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Πλούσα, Λόρανγκ / Φριτς Σ. (λ, 40% υπ. - 13% άριστες), Ρούελαν, Σκολτς, Βάγκνερ Λ. 2 (1/9 επ., 1 άσσος).

O προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Σίγουρα ο σημερινός μας αντίπαλος δεν ήταν καλός αλλά αυτό δεν αποτελεί δικό μας πρόβλημα. Χαίρομαι γιατί τα κορίτσια πήραν στο σοβαρά την αναμέτρηση και αγωνίστηκαν πολύ καλά. Το να παίζουμε με σοβαρότητα σε κάθε ματς είναι ο τρόπος για να πετύχουμε τους στόχους που έχουμε θέσει τη φετινή σεζόν»

Η Λάουρα Έμοντς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Το κλειδί ήταν το σερβίς αφού δημιουργήσαμε πολλά προβλήματα στην υποδοχή και σκοράραμε με ευκολία. Ξέραμε ότι θα είναι ένα εύκολο παιχνίδι αλλά αντιμετωπίσαμε με σοβαρότητα τον αντίπαλο όπως πρέπει να κάνουμε πάντα. Πραγματοποιήσαμε μια καλή αρχή στη διοργάνωση και πάμε στο Λουξεμβούργο για να σφραγίσουμε την πρόκριση στην επόμενη φάση».

Το προπροηγούμενο ρεκόρ του Ολυμπιακού με παθητικό πόντων σε σετ κάτω από 10 πόντους ήταν το 25-08 στη νίκη του επί της τσεχικής Κράλοβο Πόλε Μπρνο την 1η Δεκεμβρίου 2007 στο Τσάλεντζ Καπ.

Επίσης ο Ολυμπιακός και ο Πανελλήνιος έχουν και το αρνητικό ρεκόρ χαμένου σετ (με 25-07). Ο Ολυμπιακός το έχει χάσει από την Αζεραΐλ Μπακού στο Ρέντη στις 12 Ιανουαρίου 2011 για το Τσάλεντζ Καπ και ο Πανελλήνιο από την ιταλική Ρέτζιο Καλάμπρια στις 26 Φεβρουαρίου 2000 στο CEV Cup.

Σετ με παθητικό μονό αριθμό πόντων έχουν πάρει 11 φορές οι ελληνικές ομάδες και είναι το Μαρκόπουλο, ο Ολυμπιακός, ο Πανελλήνιος, ο Φιλαθλητικός, ο Πήγασος Λάρισας και ο Παναθηναϊκός.

Σετ με ενεργητικό μονό αριθμό πόντων έχουν χάσει τέσσερις φορές οι ελληνικές ομάδες και είναι η ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός, ο ΖΑΟΝ και ο Πανελλήνιος.

Tσάλεντζ Καπ 2011-12
7/12/2011: Μαρκόπουλο - Ερμες Οστάνδη 3-0 (25-13, 25-09, 26-24)
CEV Cup 2011-12
08/02/2012: ΑΕΚ - Γαλατασαράι 0-3 (10-25, 09-25, 20-25)
Τσάλεντζ Καπ 2010-11
12/1/2011: Ολυμπιακός - Αζεραΐλ Μπακού 0-3 (07-25, 15-25, 13-25)
Τσάλεντζ Καπ 2009-10
3/12/2009: Ολυμπιακός - Ερμες Οστάνδης 3-0 (25-10, 25-17, 25-16)
Tσάλεντζ Καπ 2008-09
12/10/2008: Μαρκόπουλο - Ανόρθωση 3-0 (26-24, 25-23, 25-08)
Tσάλεντζ Καπ 2007-08
23/01/2008: Ολυμπιακός - Ραμπίτα Μπακού 3-0 (25-15, 25-22, 25-10)
01/12/2007: Ολυμπιακός - Κράλοβο Πόλε Μπρνο 3-0 (25-17, 25-09, 25-21)
CEV Cup 2006-07
16/12/2006: Μαρκόπουλο - Τεούτα Ντούρες 3-0 (25-18, 25-10, 25-16)
Τοπ Τιμς Καπ 2005-06
7/10/2005: Μινατόρι Ρέσεν - Παναθηναϊκός 0-3 (10-25, 12-25, 10-25)
CEV Cup 2005-06
4/11/2005: Μπεσίκτας - Απολλώνιος Κερατσινίου 3-1 (23-25, 25-21, 25-10, 25-14)
CEV Cup 2004-05
9/12/2004: Μπαλακόφσκαγια Μπαλάκοβο (Ρωσία) - Φιλαθλητικός 3-1 (24-26, 25-10, 25-21, 25-17)