CEV Cup: Mε Αρκάς στα προημιτελικά ο Ολυμπιακός και στο βάθος... Μίλων

Την τουρκική Αρκάς θα αντιμετωπίσει η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού στα προημιτελικά του CEV Cup.

Αργά το βράδυ της Τετάρτης (17/1) ολοκληρώθηκαν οι αγώνες του CEV Champions League. Στον Α' όμιλο η Ζάκσα Κιέντζιερντζιν παρότι έχανε 0-2 σετ νίκησε με 3-2 σετ τη Νακ Ροζελάρε και προκρίθηκε μαζί με τη Ζιράτ.

Ο Ολυμπιακός ισοβάθμησε με τη Νακ αλλά προκρίθηκε ως καλύτερος τρίτος με δεύτερη ευκαιρία στο CEV Cup. Έτσι η ομάδα του Πειραιά θα αντιμετωπίσει την ισχυρή τουρκική Αρκάς Σμύρνης με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται στο «Μελίνα Μερκούρη».

Ο Μίλων αντίθετα θα βρει στο δρόμο του την γερμανική Λούντεμπουργκ με πρώτο αγώνα στην Γερμανία. Την γερμανική ομάδα είχε ζητήσει ο Σάκης Ψάρρας καθώς μεταξύ των ισχυρών φαίνεται πως έχει κάποια τρωτά σημεία.

Οι νικητές των ζευγαριών Ολυμπιακού και Μίλωνα θα παίξουν αντιμέτωποι στον ημιτελικό. Αυτό σημαίνει πως εάν οι δύο ελληνικές ομάδες προκριθούν θα παίξουν αντίπαλοι.