Mιλάνο - ΠΑΟΚ 3-0: Έχασε χωρίς αντίσταση

Ο ΠΑΟΚ έχασε 3-0 στην Ιταλία από το Μιλάνο και πρέπει να πάρει τέσσερα σετ στην Πυλαία για να συνεχίσει στο Τσάλεντζ Καπ βόλεϊ ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ το πάλεψε στην Ιταλία κόντρα στη Μιλάνο για τους «16» του CEV Cup, αλλά γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ.

Η «ρεβάνς» θα διεξαχθεί την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00, στο PAOK Sports Arena, με τον ΠΑΟΚ να αναζητά νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να στείλει την πρόκριση να κριθεί σε «χρυσό» σετ.
Ο Δικέφαλος πάλεψε να κρατήσει την υποδοχή του αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην ιταλική ομάδα που είχε κορυφαίους τον Ματέι Καζίνσκι και τον πρώην άσσο του Παναθηναϊκού Οσνιέλ Ερναντέζ Μεργκαρέχο.
Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Τρούχτσεφ με 14 πόντους, ενώ από τη Μιλάνο ο Καζίνσκι σημείωσε 13.

Μαχητικός ήταν ο Δικέφαλος στο πρώτο σετ, παίζοντας στα ίσια την Μιλάνο, παρά την σημαντική απουσία του Μπραμ Βαν Ντεν Ντρις. Οι «ασπρόμαυροι» ήταν μπροστά στο σκορ στους πρώτους πόντους, 7-9, ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή, 12-10. Στη συνέχεια, οι παίκτες του ΠΑΟΚ αντέδρασαν και έφερα το σετ στα ίσια, 15-15. Σε κομβικό σημείο η Μιλάνο πήρε προβάδισμα, 21-17, ο Δικέφαλος προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο το 25-21 διαμόρφωσε το 1-0.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, και τον ΠΑΟΚ να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα, 5-7. Στα μέσα του σετ οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα, 16-13, με τον Δικέφαλο στη τελική ευθεία να αντιδρά και να μειώνει, 21-19. Σ' εκείνο το σημείο η Μιλάνο... έτρεξε σερί 3-0, 24-19, κατακτώντας στη συνέχεια το σετ με 25-21, 2-0.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ πάλεψε στους πρώτους πόντους, κρατώντας την επαφή του με το σκορ, 6-6. Στη συνέχεια, τα σερβίς του Καζίνσκι δημιούργησαν πρόβλημα στην υποδοχή του Δικεφάλου, κάτι το οποίο άνοιξε την διαφορά του σκορ, 18-8. Στην τελική ευθεία, οι «ασπρόμαυροι» έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν αισθητά την διαφορά, 20-15, ωστόσο δεν κατάφεραν το... κάτι παραπάνω, με το 25-19 να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Διαιτητές: Ζντένεκ Γκραμπόφσκι (Τσεχία), Χρίστος Μαϊφόσιης (Κύπρος).