Challenge Cup Γυναικών: Η Νοβάρα απέκλεισε τον Ολυμπιακό με δεύτερη νίκη (3-0)

Με δεύτερη ήττα από τη Νοβάρα, αυτή τη φορά στην Ιταλία με 3-0, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή του πορεία στο Challenge Cup Γυναικών.

Τη φετινή ευρωπαϊκή της παρουσία ολοκλήρωσε, στη φάση των «16» του Challenge Cup, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Τα κορίτσια του Θρύλου δεν τα κατάφεραν στην Ιταλία, κόντρα στο απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του Challenge Cup και ηττήθηκαν με 3-0 σετ (25-13, 25-19, 29-27). Στο πρώτο ματς στο Ρέντη, οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες με 3-2 σετ, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση και χρειάζονταν μία ανατροπή-υπέρβαση, σήμερα (6/12), για την πρόκριση.

Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι είχε δύσκολο έργο και γνώρισε την ήττα στο «Pala Igor», χάνοντας οριακά το τρίτο σετ. Ο Ολυμπιακός στρέφει, πλέον, εξ ολοκλήρου την προσοχή της στην επίτευξη των εγχώριων στόχων του. Μετά την εξαιρετική εμφάνιση και το «διπλό» (1-3) στην έδρα της ΑΕΚ, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League, οι «ερυθρόλευκες» δείχνουν σε καλό δρόμο και θα «παλέψουν» μέχρι τέλους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και του Κυπέλλου.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 6-0. Η Εμμανουηλίδου μείωσε σε 6-1, όμως η Νοβάρα ξέφυγε με 10-1 και στη συνέχεια, με 20-9. Η Τσιτσιγιάννη μείωσε σε 20-10, η Κούμπουρα σε 24-13, αλλά τα κορίτσια του Θρύλου έχασαν το πρώτο σετ (1-0), με 25-13. Στο δεύτερο σετ, η Νίζετιχ ισοφάρισε σε 4-4, αλλά οι Ιταλίδες πήραν διαφορά «ασφαλείας» (8-5, 11-7, 15-11). Η Εμμανουηλίδου μείωσε σε 15-13 και η Κούμπουρα σε 18-16, με τις γηπεδούχες να «ανεβαίνουν» ξανά στο +4 (20-16) και να κάνουν το 2-0 σετ, με 25-19.

Στο τρίτο σετ, οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά και με πόντο της Μλέινκοβα, προηγήθηκαν με 5-1, με την Εμμανουηλίδου να «γράφει» το 10-6. Νέος πόντος της Εμμανουηλίδου, με μπλοκ και 14-10 ο Ολυμπιακός, ο οποίος έφτασε στο 15-11, μετά από λάθος επίθεση των γηπεδούχων. O Θρύλος έφτασε σε δύο σετ μπολ (24-25, 25-26), όμως τελικά, έχασε το σετ (29-27) και ηττήθηκε με 3-0.

Τα σετ (3-0 σε 82’): 25-13, 25-19, 29-27