Κουράστηκε ο Τζούριτς και 3-2 ο ΠΑΟΚ την BBSK Kωνσταντινούπολης

Μετά την κόπωση του Δημήτρη Τζούριτς αλλά και του επιτυχημένου ρίσκου των Τούρκων σε σερβίς και επίθεση ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ

Ο "Δικέφαλος" με τρία καθοριστικά μπλοκ στο φινάλε από Οκολιτς, Γκόρτσανιουκ και Φιλίποφ πήρε την πολύτιμη νίκη με 3-2 σετ και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης.

Στις ρεβάνς που θα γίνει στην Κωνσταντινούπολη την Τετάρτη 31 Οκτωβρίου στις 17.00 ο ΠΑΟΚ για να προκριθεί στον γ΄προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ. Εάν ηττηθεί με 3-2 σετ θα παιχτεί χρυσό σετ για την πρόκριση και αν ηττηθεί με 3-0 ή 3-1 σετ θα αποκλειστεί.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 60 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της BBSK Κωνσταντινούπολης προήλθαν από 9 άσσους, 59 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 25-13, 19-25, 22-25, 15-11) σε 115'

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ), Μάρκεζ 10 (6/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 18 (16/30 επ., 2 μπλοκ, 42% υπ. - 16% άριστες), Τζούριτς 25 (19/47 επ., 6 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (10/19 επ., 47% υπ. - 42% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 35% υπ. - 10% άριστες), Εφραιμίδης (λ), Γάτσης, Τακουρίδης, Χιμένες 1 (1/2 επ.).

BBSK ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ (Οζκάν): Γκούνγκορ 14 (10/27 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 44% άριστες), Γκοκγκόζ 13 (10/30 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 21% άριστες), Χαγιρλί 11 (6/8 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Εμέτ 6 (4/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τόι 26 (24/44 επ., 2 μπλοκ), Γενιπαζάρ / Σαχίν (λ, 68% υπ. - 44% άριστες), Πέκσεν 1 (1/2 επ.), Τσιν 2 (2/4 επ.), Κοσκούν 2 (2/5 επ.).

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σέρτζιου Στάνκου είπε : «Κάναμε το πρώτο βήμα για την πρόκριση και είμαστε ευχαριστημένοι για αυτό. Είμαι περήφανος από την προσπάθεια των παικτών μου. Νικήσαμε μία από τις καλύτερες τουρκικές ομάδες και αυτό φάνηκε από την επιστροφή που έκανε στον αγώνα από το 2-0 σετ. Μας περιμένει ένα πιο δύσκολο παιχνίδι στην Τουρκία. Η BSSK έχει θερμή έδρα αλλά κι εμείς έχουμε την ομάδα που μπορεί να πάρει μία ακόμα νίκη».

Ο διαγώνιος του ΠΑΟΚ Δημήτρης Τζούριτς τόνισε: «Αυτά τα σκαμπενεβάσματα τα έχω γιατί έχω μείνει πολύ καιρό εκτός. Θα βρούμε λύσεις. Είναι θέμα δουλειάς. Αυτά τα ματς πρέπει να τα καθαρίζουμε 3-0 σετ όταν η ομάδα φορμαριστεί. Δεν προβλέπω το μέλλον αλλά θα πάρουμε τη νίκη που θέλουμε για την πρόκριση".